Duran Duran’ın  Göç Temalı “The Edge of America” Videosu Yayında

80’lerin önemli ve sembol topluluklarından Duran Duran’ın “The Edge of America” şarkısı için hazırlanan göç temalı video yayımlandı.

Şarkı, topluluğun 30. yılına giren 1988 albümü “Big Thing”de yer alıyor.

Kolombiya asıllı Venezüellalı görsel sanatçı ve mühendis David Medina video boyunca göçmenler ve ABD’deki kuş çarpışmaları çerçevesinde gerçekleşen bir temayla kamuya açık alan görsellerinin kolajlarını kullanıyor.

“ABD’de her yıl bir milyardan fazla kuş pencere ve uçaklarla çarpışarak ölüyor ve 1988’den bu yana ABD sınırından girmeye çalışan 110 milyondan fazla insan yakalandı, iade edildi veya sürüldü”.

Medina bu temayı öne çıkarırken, çeşitli etnik kökenden gelen insanlardan kompozit yüzler ve 20. yüzyılın başlarında Ellis adasındaki kuş sürüleri fotoğraflarından bir dokuma yapıyor.

Video hakkında açıklamada bulunan Duran Duran klavyecisi Nick Rhodes, Medina’nın “doğa ve kültür arasındaki çatışmayı tasvir eden bu eşsiz vizyonuna” övgüde bulunurken şu ifadeleri kullanıyor, “David’in yarattığı video, insanoğlunun şefkatini ve empatiyi ifade eden bir bakış açısı, bunun, zamanımızda dünyamızın çoğunda bu kadar eksik olması üzüntü verici… Anında bunun David’in üzerinde çalışacağı doğru müzik parçası olduğunu anladım. Aynı zamanda, bunu kaydettiğimiz zamandan daha fazla ön yargılı hissettiğimize şaşkınlık duydum”.

Duran Duran en son 14. stüdyo albümü olan “Paper Gods”ı 2015 yılının Eylül ayında yayımlamıştı.

 

 

Kapak Fotoğrafı: Stephanie Pistel

Rollingstone.com

tr_TRTurkish