Danimarka, atılan rüzgar türbini kanatlarını bisiklet barınakları olarak yeniden kullanıyor

Günümüzde, rüzgar enerjisi dünya çapında kullanımı her geçen yıl hızla artan, en hızlı büyüyen yenilenebilir enerji teknolojilerinden biri. Danimarka’da rüzgar enerjisi o kadar yaygın olarak kullanılıyor ki rüzgar türbinleri artık yerel peyzajın bir parçası haline gelmiş. Rüzgar enerjisi Danimarka’da halihazırda enerjinin %40’ını sağlarken, Danimarkalılar 2030 yılına kadar bu oranı %70’e ulaştırmayı umuyor.

@   siemens gamesa

Yenilenebilir kaynaklar dünyası – ve özellikle rüzgar enerjisi – tamamen sürdürülebilirlikle ilgili olduğundan, rüzgar türbinlerinin geri dönüşümü sorununun son birkaç yılda neden aktif olarak tartışıldığı da mantıklı geliyor. Mevcut rüzgar türbinlerindeki biyolojik olarak parçalanamayan kanatların 20 yıllık ömrü göz önüne alındığında, birçoğunun yakın gelecekte imha edilmesi gerekece. Danimarka hükümeti, bu devasa metal yapıları yeniden kullanmak için dahiyane planlar bulan birkaç şirkete geri dönüşüm görevi verdi. The Re-Wind Project için seçilen ekiplerden biri ve rüzgar türbinlerini bisiklet garajlarına ve yaya köprülerine dönüştürmeyi hedefliyor.

@  chris yelland

The Network ise koruyucu bisiklet barınakları ya da yaya köprüleri olarak yeniden kullanılmasını önererek atık parçaların mimari ve mühendislik yapılarında potansiyel yeniden kullanımını araştırıyor. Bu iki fikirden biri, bir zamanlar kullanımda olan gerçek rüzgar türbinlerinden yapılmış sıra dışı bir bisiklet garajının bulunduğu Danimarka’nın Aalborg limanında zaten uygulandı.

İrlanda’da Rewind ekibinin bir başka projesi de gün ışığına çıkma sürecinde. Cork Teknoloji Enstitüsü şu anda bir Belfast çiftliğinden 2020’nin sonunda atılan üç rüzgar türbinini geri dönüştürmek için çalışıyor. Birkaç teklif değerlendirildi ve birçok test yapılıyor, ancak başarılı olurlarsa rüzgarın kanatları türbinler, paten parklarında, stadyum tribünlerinde veya ses bariyerlerinde yeniden kullanılabilecek. Bu arada Re-wind ekibi de bazılarının elektrik kulelerinde geri dönüştürülmesinden bahsediyor.

the re-wind network

kapak fotoğrafı: chris yelland

desingboom.com

tr_TRTurkish