Çarşamba günü yayınlanan ve bu alanın şimdiye dek korunduğunu açıklayan bir araştırmaya göre, İngiltere’nin Suffolk kentindeki tatlı su karideslerinde kokain ve ketamin izleri bulundu.

Suffolk Üniversitesi’ye işbirliği içinde çalışan ve keşfi yapan, Londra’daki King College’dan Dr. Leon Barron, bunları Londra gibi kentsel alanlarda görmek beklenebileceğinin, ancak daha küçük ve daha fazla kırsal havzada normal olmadığının altını çiziyor.

Environment International’da yayınlanan çalışma için, Suffolk’taki tarımsal ağırlıklı 15 bölgeden aldıkları örnekleri inceleyerek tatlı su karidesindeki ilaç veya kozmetikler gibi çeşitli “mikro kirleticiler” seviyelerine bakıldı. Ve bilim insanları sonuçları “şaşırtıcı” buldular.

Çalışma, “Test edilen tüm örneklerde kokain bulundu ve toplanan karideslerde ketamin, böcek ilacı ve ilaç gibi diğer yasadışı uyuşturucular da yaygındı,” diyor.

King’in başyazarı Thomas Miller, “Konsantrasyonların düşük olduğunu” ancak bileşiklerin “yaban hayatı için risk oluşturabileceğini” söylüyor.

The Guardian