Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Borusan Quartet ve Borusan Müzik Evi 2018–2019 konser sezonu sona erdi. 
Avrupa turnesi dahil yoğun bir sezon geçiren BİFO, %99’la 20 yıllık tarihinin en yüksek doluluk oranına ulaştı.

2018 Ekim’indeki Açılış Konseri’nde bir dünya prömiyerine imza atarak Fazıl Say’ın Flüt Konçertosu’nu izleyiciyle buluşturan BİFO, 20. yılını yıldız solistlerle kutladı; İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te gerçekleşen konserlerinde Katia & Marielle Labèque, Mischa Maisky, Rudolf Buchbinder, Evelyn Glennie, Denis Kozhukhin, Ryan McAdams, Miah Persson, Dorottya Láng, Rame Lahaj, Adam Plachetka, Nemanja Radulović, Bülent Evcil ve Gülsin Onay’la aynı sahneyi paylaştı. BİFO, sezon boyunca gerçekleştirdiği 12 konserde 20 bin 430 bilet kapasitesinin 20 bin 278’ini izleyicilerine ulaştırarak %99 doluluk oranına ulaştı.

Her yıl yurtdışındaki başarılarına bir yenisini ekleyen BİFO, 5-13 Aralık 2018 tarihleri arasında, Stuttgart, Friedrichshafen, Amsterdam, Aachen ve Paris’e uzanan bir turne gerçekleştirdi. Avrupa turnesinin ilk konserinde Daniel Hope’a, sonraki konserlerde ise Nemanja Radulović’e eşlik eden Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, Avrupalı müzikseverlerin bir kez daha beğenisini kazandı. Toplam beş konserde 8000’i aşkın müziksevere ulaşan BİFO; turnenin son durağında, Paris’te ünlü Théâtre des Champs Elysées’deydi.

Prömiyerler ve Brahms Konçertoları

Katia & Marielle Labèque piyano ikilisi Londra Filarmoni, Dresden Filarmoni, Orquesta Nacional de España, Orchestre de Paris ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın ortak siparişi olan Dessner’in İki Piyano için Konçerto’sunun Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi. Bu sezonun dikkat çeken konserlerinden biri de kuşkusuz Evelyn Glennie’nin solist olarak yer aldığı konserdi. Kamran İnce’nin yeni yapıtının dünya prömiyeri için İstanbul’a gelen Glennie’ye İnce yönetimindeki BİFO eşlik etti.

BİFO ile daha önce, Beethoven sonatları ve Beethoven konçertoları ile iki sezon aynı sahneyi paylaşan piyano virtüözü Rudolf Bucbinder, sezonun iki konserinde Brahms konçertolarını seslendirdi.

Şeflerimiz BİFO ile uzun soluklu birlikteliklerini kutladılar

Onursal şefimiz Gürer Aykal ile sürekli şefimiz ve sanat yönetmenimiz Sascha Goetzel BİFO ile birlikteliklerini iki ayrı konserde kutladılar.

Gürer Aykal yönetimindeki BİFO’nun piyanist Denis Kozhukhin’e eşlik ettiği konserde Holst’un Gezegenler Süiti’nde The Planets: An HD Odyssey adlı video gösterimi izleyicilerimiz tarafından beğeniyle karşılandı. Masis Aram Gözbek yönetimindeki MAGMA Filarmoni Korosu’nun performansı ise konserin doruk noktasıydı.

Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun keman virtüözü Nemanja Radulović’e eşlik ettiği 10. yıl konserinde ise Carlito Dalceggio, sahnede konserle eşzamanlı olarak yapmaya başladığı eserlerini izleyicilerimizin hayranlık uyandıran bakışları altında tamamladı. Dalceggio’nun imzasını taşıyan eserler, Borusan Kocabıyık Vakfı tarafından, yurtdışındaki müzik okullarında lisansüstü eğitim gören öğrencilerimize verilen müzik bursu yararına satışa sunuldu.

Koro literatürünün iki mihenk taşı; Bruckner ve Brahms

Brahms ve Bruckner’in yapıtları Alois Glassner yönetimindeki Salzburg Bach Korosu’nun yanı sıra ünlü soprano Miah Persson, mezzosoprano Dorottya Láng, tenor Rame Lahaj ve basbariton Adam Plachetka tarafından seslendirildi. Koro literatürü ve Alman geleneğinin gücü bu konserde izleyicimizle buluştu.

Borusan Quartet İstanbul’un her iki yakasında konserler verdi

Müzikseverler tarafından her konseri ilgiyle takip edilen oda müziği topluluğumuz Borusan Quartet, bu sezon İstanbul’un her iki yakasında konser verdi. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda verdiği konserlerinin ertesi gününde, aynı programla ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda izleyicileriyle buluşan topluluk, Haydn’dan Beethoven’a, Mozart’tan, Schubert’e uzanan repertuvarlarında Viyana klasiklerini sundu ve %100 doluluğa ulaştı.

Topluluğumuz ayrıca, dünyanın en saygın yaylı çalgılar dörtlüsü etkinliği olan Amsterdam Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Bienali’ne davet edildi. 25 Ocak-1 Şubat 2020 tarihleri arasında Amsterdam Muziekgebouw’da ikincisi düzenlenen Bienalin teması “keşfetmek.” Bienal, izleyicisinden her daim büyük ilgi gören, konser biletleri hızla tükenen, her yaştan müzikseverin yakından ve severek takip ettiği dörtlünün gördüğü ilginin “sırrı”na odaklanıyor. Borusan Quartet’in Bienal kapsamında vereceği konser, 28, 29 ve 30 Ocak 2020’de…

BİFO, İstanbul Müzik Festivali’nde…

BİFO Haziran ayında İstanbul Müzik Festivali’nde çalacak. Festivalin 22 Haziran 2019’da gerçekleşecek konserinde Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, Richard Strauss’un Don Kişot’unu yorumlayacak.

Borusan Müzik Evi konserleri…

Yeni türler, eğilimler ve akımlar… Borusan Sanat, Borusan Müzik Evi ile müzikte yeni olanı izleyicilerle buluşturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz sezon, Ekkozone, Heldon, Phurpa, The Liz, Konstrukt, Ken Vandermark, Kes, David Chalmin, Uruk (Massimo Pupillo & Thighpaulsandra), MDH Quartet, Yinon Muallem Quintet, Ali Perret, Slagwerk Den Haag, sa.ne.na, Konjo, Amy Salsgiver, Şirin Soysal, Frode Haltli, Baturay Yarkın Trio, Nağme Yarkın, Matt Elliot, Vacarme, Colleen, No Tongues, Abstra, Peter Brötzmann, Under the Surface (Joost Lijbaart, Bram Stadhouders ve Sanne Rambags), Şevket Akıncı, Hezarfen Ensemble, Mabel Matiz, Jehan Barbur ve Mercan Dede gibi pek çok sanatçıyı ve topluluğu müzikseverlere ulaştıran Borusan Müzik Evi’nde 20 etkinlik gerçekleşti ve doluluk oranı %80’e ulaştı.

Borusan Sanat, BİFO ve Borusan Quartet’in 2019–2020 konser sezonunun programını geçtiğimiz Nisan ayında açıkladı. Yeni sezonun biletleri 5 Ekim’de satışa çıkıyor. Yeni sezonumuzla ilgili ayrıntılı bilgiye www.borusansanat.com adresinden ulaşabilirsiniz.