Başarılı bir restorasyon örneği “The Temperate House”

Beş yıllık restorasyon çalışmasından sonra, ikonik The Temperate House geçtiğimiz günlerde, çoğu nadir bulunan ve tehdit altındaki 10 bin bitki kazandırılarak yeniden halka açıldı.

Decimus Burton tarafından tasarlanan ve 1899 yılında tamamlanan Temperate House, dünyanın en büyük Viktorya dönemi cam evidir ve Kraliyet Botanik Bahçeleri Kew’in ikonik bir simgesidir. Restorasyonu tam bir zafere dönüştürmek için, serayı hassas bir şekilde yenileme, bitki yetiştirme ve bakım için modern teknolojiyi eklemek için Donald Insall Associates’e çağrı yapıldı.

2012 yılında koruma mimarlar olarak atanan Donald Insall Associates ekibi, The Temperate House’un halkın yararına faaliyet gösteren bir yer haline getirilmesi ve bitkiler için mümkün olan en iyi koşullarının yaratılması konusunda görevlendirildi. Bu, hava akış standartlarını ve aydınlatma seviyelerini optimize etmeyi içeriyordu.

Kew tarihindeki en büyük yenileme sürecinde tüm botanik örnekleriyle birlikte, risk altındaki çok önemli olduğu düşünülen dokuz ağaç da taşınarak kurtarıldı. Daha sonra yapı iyice temizlendi, titizlikle yeniden boyandı, yeni cam ve mekanik havalandırma sistemleri gibi iyileştirmeler yapıldı.

The Temperate House 5 Mayıs 2018’de halka açıldı. Devasa sera, Akdeniz ve Afrika’dan Asya’ya, ada florasından farklı ılıman bölgelere kadar uzanan 1500 türü barındırıyor. Bu arada yapı, hem iç hem de dış çevre düzenlemesi, canlandırma tesisleri ve yeni özel eğitim alanıyla geliştirildi.

close up of porcelain statues

tower under contruction

close of of ornamental entrance with statues

ArchDaily

Fotoğraflar @ Gareth Gardner, Thomas Erskine

tr_TRTurkish