“1+1 Halet ile Nail” isimli fotoğraf sergisi, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde

Türkiye’nin ilk açık hava müzesi Karatepe-Aslantaş Milli Parkı’nı kuran arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel ve eşi şair, gazeteci mimar Nail Çakırhan’ın yaşamını konu edinen, “1+1 Halet ile Nail” isimli fotoğraf sergisi, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde açıldı.

Maltepe Belediyesi’nin eylül ayındaki sanat etkinlikleri kapsamında düzenlenen serginin açılışı, sanatseverlerin katıldığı davetle yapıldı. Sergide göç üzerine yürüttüğü film ve proje çalışmalarıyla Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil eden, yönetmen- fotoğraf sanatçısı Ali İhtiyar’ın, 2003 yılında üretilen “Toroslar’da Bir Efsane: Karatepe Aslantaş Belgeseli” için çektiği fotoğraflardan bir seçki, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, 5 Ekim’e kadar Galeri A+B’de sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

ÖDÜLLÜ BELGESEL İZLEYİCİYLE BULUŞTU

Serginin ardından Kurtuluş Özgen’in, “Nail V.Çakırhan” isimli belgeselinin gösterimi yapıldı. 7. Montreal Türk Filmleri Festivali’nde “En İyi Belgesel” , TRT Belgesel Ödülleri 2015 Profesyonel Kategori’de ikincilik ödülü, 2015 Mexico Uluslararası Film Festivali’nde “Altın Palmiye”, 8. İstanbul Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nde “İkincilik Ödülü” kazanan belgeselin yapım, yönetim, senaryo ve kurgusunu Kurtuluş Özgen, müziklerini Ulaş Özdemir ve Nadir Göktürk hazırladı. Yapımda Nail Çakırhan’ın hayat görüşü, eserleri, ilişkileri, aydın ve mücadeleci kişiliği anlatıldı.

tr_TRTurkish