Sebatkâr bir okurun yıllar içindeki birikiminden damıtılmış içtenlikli yazılar…

İzmirli şair, köşe yazarı Avram Ventura’nın kişisel deneyimlerinden, gözlem ve sorgulamalarından beslenen Bilgelik Ağacının Gölgesinde, Delidolu’nun #Okumak temalı kurmaca dışı eserler koleksiyonundaki yerini aldı.

Yaşamayı, sürekli yolda olmaya; yazmayı ise hiç bitmeyen bir yolculuğa benzeten Ventura’nın, usul usul demlendirdiği eser, yaşama farklı pencerelerden bakmayı öneren yirmi iki denemeden oluşuyor.

Sebatkâr bir okurun yıllar içindeki birikiminden damıtılmış bu içtenlikli yazılarda, başta Montaigne olmak üzere insanlığın yolunu aydınlatan pek çok sanatçı, biliminsanı ve düşünüre mütevazı bir dost selamı gönderen yazar; okurlarını edebiyat, sanat ve felsefenin derin sularında birlikte kulaç atmaya çağırıyor.

Avram Ventura hakkında

1949 yılında İzmir’de doğdu, aynı şehirde öğrenim gördü. Serbest ticaretle uğraştı. 1989’dan itibaren Şalom gazetesinin İzmir temsilciliğini yaptı. Aynı gazetede “Düşündükçe” başlığı altında deneme yazıları yazdı. İlk şiiri 1968’de Hafta Sonu dergisinde, sonraki yazı ve şiirleri Soyut, Varlık, Güney, Yeditepe, İzmir Life gibi dergilerde yayımlandı. Yazarın şiir ve deneme türünde yayımlanmış kitapları da bulunmaktadır.