Terminatör 26 Ekim 1984’te vizyona girdiğinde dünyayı kasıp kavurdu. James Cameron’ın fütüristik gerilim filmi, hem kıyamet sonrası hem zaman yolculuğu alt türlerini yeniden tanımlarken modern teknolojinin tehlikeleri hakkında büyüleyici kavramlar ortaya koymuştu. Aynı zamanda Arnold Schwarzenegger’in 1980’ler ve sonrasında en büyük aksiyon ikonlarından biri olma statüsünü pekiştiren film makyaj teknikleri konusunda da çığır açmıştı.

Film, tüm zamanların en iyi yüksek gişelerini yapan Avatar ve Titanic’i yöneten James Cameron’ın kariyerini başlatan film, aynı zamanda bir cyborg suikastçısını havalı bir karaktere dönüştüren Arnold Schwarzenegger’in kariyerini de güçlendirdi.

Schwarzenegger aslen Kyle Reese karakteri için düşünüldü. Yeni başlayan oyunculuk kariyerinde, Hercules in New York ve Conan the Barbarian’da zaten baş karakteri oynamıştı ve doğal olarak Terminatör filminin de kahramanı olmak istedi. Bu rol için önce menajeri tarafından önerildiğinde Cameron bu fikre çok sıcak baktı.

“Arnold’un Reese’i oynaması fikrine hiç olumlu bakmadım.”

Schwarzenegger, senaryoyu okuduktan sonra Cameron ile öğle yemeğinde buluştu ve sonrasında Terminatör hakkında şunları söylemedi: “Senaryoyu okudukça, Terminatör’den o kadar çok etkilendim ki bunun gerçekten havalı bir adam olduğunu düşündüm. Sanki benim baş karakteri oynadığımı konuşuyorduk.”

Schwarzenegger, Cameron’ın Terminatör olarak yaptığı temsili resme baktıktan sonra kararını vermişti: “Ben Terminatör’üm, şimdi bu aramayı yapacağım dedim, hemen [Cameron]’u aradım ve ‘ Terminatör’ü oynamak istiyorum’ dedim ve anlaşma yapıldı.”

 vintag.es