Andersen Masalları’nın Gizli Kahramanı: Kay Nielsen

Çin İmparatoru’na şarkı söyleyen bir bülbül hakkındaki Andersen masalının suluboya illüstrasyonu Amerikalı bir koleksiyonere £32,000’a satıldı.

Çirkin Ördek Yavrusu, Peri Masalları, Karlar Kraliçesi gibi pek çok masalıyla bir dönem çocukların hayal dünyasında önemli bir katkı sunan Hans Christian Andersen’in masallarının gizli bir kahramanı daha vardı. O kişi çizimleriyle masallara görsellik katan Danimarkalı çizer Kay Nielsen’di.

Grimm Kardeşler için yaptığı çalışmalarla da bilinen Nielsen, 20. yüzyılın ilk yarısında kitap tasarımı ve illüstrasyon altın çağının büyük çizerlerinden biriydi ancak 1957’de yoksulluk içinde öldü.

Nielsen’in çizimleri aradan yıllar geçtikçe daha bir değerleniyor. Öyle ki çizere ait şarkı söyleyen bir bülbül hakkındaki Andersen masalının suluboya illüstrasyonu Amerikalı bir koleksiyonere £32,000’a satıldı. Nielsen illüstrasyonu, 1923’te, bir yıl sonra yayınlanacak olan Andersen koleksiyonundan The Nightingale için çizmişti.

Çizimde, nehrin kıyısından bir söğüt ağacının altında, bülbülün şarkısını dinleyen Çinli bir kız görünür. Muhtemelen bu, kuşu bulup dinlemek için umutsuzca bekleyen Çin İmparatoru’nu anlatan Andersen masalındaki mutfaktaki kızdır. Nigtingale of Funen olarak bilinen masalda Andersen’in kendisi de vardı. Bütün bunlar resmin anlamını kat be kat büyütüyor.

Kay Nielsen’in Andersen masalları için yaptığı birbirinden güzel çizimlerinden bazıları şu şekilde:

What's your reaction?

tr_TRTurkish