Altınkum Yazarlar Festivali Başlıyor

Altınkum 13. Yazarlar Festivali 1 Ağustos Salı günü başlıyor.15 Ağustos’a kadar sürecek olan festivalde, aralarında Muzaffer İzgü, Ahmet Selçuk İlkan, Erdoğan Aydın, Cezmi Ersöz, İsmail Saymaz ve Ayşe Kulin’in de bulunduğu 42 yazar ve şair Altınkum sahilinde kitaplarını imzalayacak. Festivale ilk günden bugüne katılan yazar ve şairlerin isimleri yer aldığı stantta gün boyu kitap satışı yapılacak. Saat 20.30’dan itibaren şair ve yazarların okurlarıyla buluşacağı festivalde şiirler okunacak, söyleşiler yapılacak.

Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay, Didim’in geçmişte olduğu gibi gelecekte de kültür ve sanatın merkezi, ışığı olması için bu yola çıktıklarını belirtti. “Bu yıl 13’üncüsü gerçekleşecek olan yazarlar festivalini öncelikle Didim’e kazandıranlara teşekkür etmek gerekir” diyen Atabay sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yazarlar Festivali Didim’in geleneksel hale gelen festivalleri arasında yerini aldı. İnsanlarımızın kitap okumasını sağlamak, yeni kitaplarla tanışarak ufuklarının açılması ve sevdiği yazarlarla bir araya gelmesi noktasında önemli rol oynuyor. Bu festivalin bir diğer önemi de Didim’i deniz kum güneş üçgeninden çıkarıp, kültür ve sanat kenti olarak da kamuoyuna tanıtmasıdır.  Biz de belediye olarak bu festivale her türlü katkımızı yapıyoruz. Tüm gayretimiz Didim’in kültür turizmi ve barış kenti olmak yolunda önemli adımlar atmasını sağlamaktır” dedi.

Festivalin organizatörü Hayri Kandemir ise Necati Cumalı, Ataol Behramoğlu, Muzaffer İzgü, Hüseyin Yurttaş, Nihat Behram ile imza günleri olarak başlattığı yazar-okur buluşmalarının, Didim Belediyesinin katkılarıyla festivale dönüşerek devam etmesinden mutlu olduğunu söyledi.

Festivalin Didim’in kültürel ve sosyal ortamına katkı sunduğunu, Didim’in sanat edebiyat çevrelerinde tanınmasını sağladığını belirten Kandemir: “Yurt dışı ve yurt içinden gelenler Didim’in sosyal ve kültürel yapısının geliştiğini söylüyor. Birçok insanın da bu kültürel sosyal ortam nedeniyle de buraya yerleştiğini biliyorum” dedi.

“Festivale davet listesini hazırlarken yazarları ve eserlerinin tanınmışlığını, popülerliğini, toplum tarafından tanınmalarını gözetiyorum” diyen Kandemir şu ifadeleri kullandı:

“Magazin yanını da gözetiyorum. Ediz Hun yazar olarak tanınmaz ama sinema tarihinde önemli bir yeri vardır. Dizi oyuncularını yazdıkları kitapla tanınmasalarda, popülerlikleri ile festivale canlılık ve renk kattıklarını düşünüyorum. Tüm bunları gözeterek yayınevleri ile iletişime geçiyor, davet listesini hazırlıyorum”

Hedefinin festivali uluslararası boyuta taşımak olduğunu söyleyen Kandemir, “Dünyanın çeşitli ülkelerinden, ülkemizde tanınan,kitapları basılan şair ve yazarları da davet etmek istiyorum. Davet edilen yazarın yol, konaklama, yeme içme giderlerinin karşılanması katkı olmadan mümkün değil. Bu sorunlar çözülürse uluslararası bir festivale dönüştürmek istiyorum.”

ALTINKUM 13. YAZARLAR FESTİVALİ PROGRAMI

1 Ağustos Salı: Ediz Hun

2 Ağustos Çarşamba: Sinan Akyüz – Ergün Poyraz – Yasemin Özben – Nalan Tuntaş

3 Ağustos Perşembe: Emre Kongar –  İhsan Eliaçık

4 Ağustos Cuma: Kahraman Tazeoğlu – Hidayet Karakuş – Ali Yıldırım

5 Ağustos Cumartesi: Canan Tan

6 Ağustos Pazar: İsmail Saymaz- Zübeyir Kındıra

7 Ağustos Pazartesi: Muzaffer İzgü – Halil Kalkanlı  – Atilla Güler – Mustafa Önsel – Alican Türk

8 Ağustos Salı: Saygı Öztürk – Semra Topçu – Esat Korkmaz – Merdan Yanardağ

9 Ağustos Çarşamba: Erdoğan Aydın – Cezmi Ersöz – Vehbi Bardakçı

10 Ağustos Perşembe: Tuluhan Tekelioğlu- Ege

11-Ağustos Cuma: Canan Karatay- Bekir İşler

12 Ağustos Cumartesi: Mustafa Balbay – Ece Güner  Toprak –Nihan Ertem- Fikri Sağlar

13 Ağustos Pazar: Ahmet Selçuk İlkan – Murat Tavlı -Yunus Günçe -Ferhat Uludere

14 Ağustos Pazartesi: Ayşe Kulin -Gülay Yılmaz Karel – Mine Engin Tekay

15 Ağustos Salı: İlyas salman- Işık Öğütçü

Kaynak: EVRENSEL

tr_TRTurkish