Son yıllarda dünya genelinde hatırı sayılır bir 70’li yıllar saykodeli etkileşimi aldı başını gidiyor. Bu hareketlenmenin ülkemiz müzisyenlerini etkilemesi bir yana Anadolu motiflerinden esinlenip üzerine proje inşa edenlere rastlamak da mümkün.

Jacco Gardner ve basçı Jasper Verhulst’un Türk halk müziği, 70’ler Anadolu rock ve saykodelik müziğiyle İstanbul semalarında tanışmalarıyla temelleri atılan Altın Gün bu konuda belki de üzerine en çok konuşulanlardan.

Hollanda’dan yola çıkan Altın Gün, vokal, bağlama ve tuşlu çalgılarda Erdinç Ecevit Yildiz ve yine vokalde Merve Daşdemir ile gitarda Ben Rider, davulda Nic Mauskovic ve vurmalılarda Gino Groeneveld’den oluşan bir kadroya sahip. Selda Bağcan, Üç Hürel, Neşe Karaböcek, Barış Manço ve Erkin Koray başta olmak üzere döneme imzasını atmış pek çok şarkıyı kendince yorumlayan topluluk festival sahnelerinin de tozunu atmakta.

Geçtiğimiz haziranda ‘’Goca Dünya’’ single’ını yayımlayan topluluk 24 Mart’ta ikinci Türkiye konserini vermek için hazırlanıyor. Babylon sahnesinde gerçekleşecek etkinlikte Barış K, Grup Ses ve Undomondo da setleriyle kabindeki yerlerini alacaklar.

Şimdi sizleri, topluluğun geçtiğimiz günlerde yayımlanan KEXP performansı için buraya davet ediyoruz.