Alberobello: İtalya’da Bir Masal Köyü

Sadece peri masallarında ya da Hobbit filminde görebileceğiniz bir yer hayal edin. Güney İtalya’da bulunan Alberobello adlı küçük kasabadan bu hayalin gerçek olabileceğinin kanıtı gibi.

Photo by Alessandro Demetrio/Flickr

Alessandro Demetrio/Flickr

Zarif ve kırılgan görünseler de evlerin çoğunun geçmiş beş yüz yıldan önceye dayanıyor ve içlerinde hala insanlar yaşıyor. Kaya evlerde çerçevelenmiş kalplerden antik çizimlere kadar bazı semboller de var. Ayrıca, trulli olarak adlandırılan bu küçük evler birbirlerine yapışıktır ve iç kısımları yuvarlaktır. Şömine, sıcaklığı korumak için duvarların içine inşa edilmiştir.

Photo by g_travels/Flickr

g_travels/Flickr

Bu ilginç mimari hakkında daha da enteresan olan şey, evlerin hiçbirinin bir temeline sahip olmaması ve herhangi bir havaya ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu, ilk evlerin inşa edildiği dönemde bölgede çok daha etkili mimari teknikler keşfedilmesi göz önünde bulundurulduğunda merak uyandırıcı bir konudur. Bir rivayete göre bu tekniğin sebebi, mal sahiplerinin malına el konulması durumunda trullilerin kolayca yok edilebilir olmasıdır ancak bu rivayetle ilgili kesin bir kanıt yoktur.

Photo by Luca Moglia/Flickr

Luca Moglia/Flickr

1600 yılına kadar, o zamanlar bir ismi bile olmayan alan bir köy haline geldi. Zaten inşa edilmiş yaklaşık 50 tane trulli olmasına rağmen, değirmen, han ve bir fırının yapılması oraya başka ailelerin gelmesini sağladı. Daha sonrasında, bu küçük kasabaya Alberobello adını verdiler ve bugüne kadar da öyle kaldı. Arberobello bugün turistik olarak oldukça ilgi çekici bir yer.

Image credit: elevenItaly/Flickr

elevenItaly/Flickr

Image credit: Flickr user emmajg

Flickr user emmajg

kapak fotoğrafı: Fabio/Flickr

 

unusualplaces.org

tr_TRTurkish