5R- Hiam Abbass ve Oynadığı Unutulmaz Filmler

İçinde doğduğu coğrafyanın neredeyse tüm güzelliklerini hem dış görünüşüne, hem ifadesine hem de oyunculuğuna yansıtan, hulasa, Ortadoğu’yu bir giysi gibi üzerinde taşıyan Hiam Abbass. Oynadığı her role değer katan oyunculuğuna, başarıları ve ödüllerine rağmen yüzü çok bilinir adı hafızaya zor kazınır isimlerden olmayı hiç hak etmeyen, her filmi seyre değer Abbass’ın filmlerden küçük bir derleme yaptık. İzlemenizi öneririz.

Paradise Now, Vaat Edilen Cennet

Yönetmenliği Hany Abu-Assad tarafından yapılan 2005 yapımı Filistin filmi. En İyi Yabancı Dilde Film Altın Küre Ödülü alan film aynı dalda Oscar’a da aday gösterilmiştir. Abu-Assad film hakkında şöyle demiştir; “Film bu politik konudaki sanatsal bakış açısını yansıtmaktadır”; “Politikacılar bu konuyu siyah veya beyaz, iyi ya da kötü olarak görmek isterler fakat sanat bunu beşeri bir şey olarak görmek ister.” Film, Filistin’in Nablus kentinde yaşayan iki çocukluk arkadaşı olan Said ve Halid’in Tel Aviv’e intihar bombacısı olarak saldırı yapmak istemelerini konu alır. Bu amaçla yetiştirilen gençler son yolculuklarına başlarlar ancak olaylar geliştikçe kader de kendi ağlarını örmektedir.

Etz Limon , Limon ağacı

Selma, evinin önündeki toprağına limon ağacı dikip onu suyla besler! Yalnız burası tam da İsrail ile Filistin’in, yani birbirlerini bir kaşık suda boğmaya niyetlenmiş düşman kardeşlerin arasındaki duvarın hemen kenarındaki alandır. İşin daha da tuhafı İsrail ve Filistin arasındaki duvarın İsrail tarafına, İsrail Savunma Bakanı için bir villa inşa ettirilmiştir. Bu inşaatın sonucunda Filistinli dul bir kadın olan Selma’nın limon bahçesi, ulusal güvenliği tehdit edici unsur olarak tanımlanıp bahçenin ortadan kaldırılması kararına varılır. Bunun üzerine Selma hakkını aramak için bir avukat tutar. Limon bahçesini kaybetmemek için savaş verirken Selma, avukatına âşık olur. Bu sırada davası da uluslararası bir boyut kazanıyordur ve Selma’nın hayatı her geçen gün daha da karışıyordur. 2008 yılında Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyeri gerçekleştirilen Limon Ağacı, Panorama İzleyici Ödülü’nün de sahibi olmuş ironik ve iyimser bir dramdır.

Free Zone, Serbest Bölge

Kafası karışmış olan Amerikalı Rebecca, ABD’ni terk eder. İsrailli sevgilisi ile nişanı bozduğu anda bir taksiye biner. Taksi şoförü de bir kadındır. Rebecca, şoför Hanna’dan kendisini bulunduğu yerden herhangi başka bir yere götürmesini ister. Bir an önce olduğu yeri terk etmek istemektedir. Hanna, o sırada Ürdün’ün doğusundaki Serbest Bölge’ye gitmektedir. Kocasının ortağı olan bir Amerikalı ile buluşacaktır. Rebecca da onunla gider. Vardıklarında ise, aradıkları kişinin orada olmadığını Filistinli Leila’dan öğrenirler. Bunun üzerine Leila da onlara katılır ve üçü birlikte Amerikalı adamı aramaya başlarlar. Hanna Laslo, bu film ile 2005 Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü almıştır. Film, Ortadoğu’ya odaklanarak kadınca bir bakışla ekonomik sorunlara çare arıyor.

Miral

İsrail devletinin kurulmasından sonra Hind el-Hüseyni, Kudüs sokaklarından 55 Filistinli yetimi çekip alarak evini bir yetimhaneye çevirir. Annesinin ölümünden sonra, yedi yaşındaki Miral bu yetimhaneye gönderilir. Miral on yedi yaşındadır. Bir mülteci kampında öğretmenlik yapmakla görevlendirilmiştir. Halkının verdiği mücadeleyle ilk kez karşılaşan genç kız, savaşmak ve idealleri arasında kalakalmıştır. Filistinli gazeteci Rula Jebreal’ın kendi romanından hareketle senaryosunu yazdığı ve gerçek olaylardan esinlenen bu dram, Julian Schnabel’in Kelebek ve Dalgıç’tan sonra çektiği ilk uzun metrajlı kurmaca film.

La Source des femmes

The Source (2011), orijinal adı “La Source des femmes” olan, 2011 tarihli bir Fransa yapımı komedi-dram. Klasik bir konuya parmak basan filmde cinsiyetler arası çatışkılar, komik yanlarıyla ele alınıp irdeleniyor. Radu Mihaileanu’nun senaryoyu Alain-Michel Blanc ile beraber oluşturması ve hemen akabinde kamera arkasına geçmesiyle vizyon şansı bulan “La Source des femmes”, “The Source” filminde başrolleri Leïla Bekhti, Hafsia Herzi ve Hiam Abbass gibi deneyimli oyuncular paylaşıyor.

 

What's your reaction?

tr_TRTurkish