30 Yıldır Kayıp Kaplumbağa’nın Sırrı

Kaplumbağaların yeryüzündeki en esnek hayvanlardan biri olduğu bir sır değildir, diğer hayvanların soğuk bulabileceği doğal ortamlarda mükemmel bir şekilde yaşama uyum sağlarlar.

Fakat özellikle inatçı bir kaplumbağa için, hayatta kalma cesareti; on yıllar boyunca oldukça anormal koşullara katlanmasına izin verdi.

1982’ye geri dönersek, Almeida ailesi sevdikleri kırmızı-ayaklı kaplumbağa Manuela’nın kaybolduğunu öğrenince çok üzüldü. O sırada evlerinde tadilat yapılıyordu ve bu yüzden yavaş hareket eden hayvanlarının tadilat ekibi tarafından açık bırakılmış bir kapıdan dışarı çıkmış olduğunu düşündüler.

Brezilya, Realengo’daki evlerinin yakınındaki ormanda kaybolduğunu düşündüler. Ama bu yanlış durum daha fazla devam edemezdi. Kaybettikleri hayvanlarının gerçek kaderi, gelecekteki 30 yıl için bir sır olarak kaldı.

Red-footed Tortoise

Baba Lionel vefat ettikten sonra, Almeida ailesinin çocukları üst katta bulunan darmadağın depoyu temizlemeye yardım etmek için eve döndüler. Leonel’in biraz istifçi olduğu bu olayla açığa çıkıyor; oda sokakta bulunan kırık televizyonlar, mobilyalar gibi şeylerle tıkabasa doluydu. Aile birçoğunun önemsiz şeyler olduğuna karar verip evin önünde bulunan çöp tenekesine atmaya girişiyor.

Fakat oğul Leandro Almeida kırık pikaplarla dolu bir kutuyla çöpe doğru yöneldiğinde, bir komşusu kutunun içinde yuvalanan kaplumbağayı atmaya niyetlenmiş olup olmadığını soruyor.

Leandro, Globe TV’ye şunları anlatıyor: “O an betim benzim attı ve inanamadım.”

İşte o an Almeida’lar cesur kaplumbağanın 30 yıl boyunca depoda hayatta kalmayı başarmış olduğunu anladılar.

Jabuti ficou dentro de quarto por 30 anos (Foto: Perla Rodrigues/ TV Globo)

Aile kaplumbağanın, o istenmeyen mobilyalarda yaşayan termitlerle beslenerek hayatta kalabilmesinin mümkün olduğundan şüpheleniyor.

Rutubetli depoda hapsolmasına rağmen hayatta kalabilen Menuela, ona sonsuz gelecek şekilde uzun süren bir aradan sonra tekrar aileyle bir araya geldiği için şüphesiz memnundur.

Ama sonunda, yaşamın esnekliğinden ve kaplumbağaların yavaş ve istikrarla hayatta kalma deneyiminden etkilenmemek zor – hem bizimle yaşayarak ve belki de bazen buna rağmen…

Fotoğraflar öyküde anlatılan kaplumbağayı değil herhangi bir kırmızı-ayaklı kaplumbağayı göstermektedir. Elimizde öyküdeki kaplumbağaya ait görüntüler bulunmamaktadır.

What's your reaction?

tr_TRTurkish