Chacaltaya Kayak Merkezi bir zamanlar Bolivya’daki tek kayak merkeziydi ve oldukça popülerdi. Dünyanın en yüksek kayak merkezi olmasının yanında en yüksek restoranına da ev sahipliği yapıyordu. Ancak dağın buzulu eridiğinde kaderine terkedildi.

joan simon

Kayak merkezi 1930’ların sonlarında açıldı ve La Paz yakınlarında yaşayan orta ve üst sınıf sakinlerinin akın ettiği bir yerdi. Yılın yedi, sekiz ayı boyunca insanlar Chacaltaya Buzulu’ndan aşağı kaymaya gitti.

Deniz seviyesinden 5330 metre yükseklikteki Chacaltaya Kayak Merkezi, Everest Dağı’nın Kuzey Üssü Kampından daha yüksekti. On yıllar boyunca rekoru elinde tuttu ve tesisin restoranı Guinness tarafından hala dünyanın en yüksekteki restoranı olarak kabul ediliyor.

Ancak 1990’larda Chacaltaya Dağı Laboratuvarı’ndaki bilim insanları bazı tahminler yapmaya başladılar. 2015 yılına gelindiğinde, Chacaltaya Buzulu’nun eriyeceği konusunda dünyayı uyardılar, ama iklim krizi erken davrandı ve 2009 yılına gelindiğinde, 18.000 yıllık buzul tamamen kayboldu. Buz ve kar eridiğinde, kayakçılar doğal olarak gelmeyi bıraktı ve Chacaltaya’nın çıplak kayalık yamaçları bomboş kaldı.

Bugün, neredeyse on yıllardır tesiste çalışan ve tüm dağın karla kaplı olduğu zamanları hatırlayan iki kardeş, Adolfo ve Samuel Mendoza, tek tük ziyaretçilerin hala sıcak bir yemek bulabileceği restoranını işletiyor.

josa fernandes
bernard gagnon
isabel moreno rivadeneira
ixitixel

atlasobscura