J.R. Tolkien, C.S Lewis ve diğer Inklingler, Oxford’daki bir barda bir araya gelerek yazdıkları efsanevi fantastik hikâyeleri tartışıyorlardı.

1930’larda, Oxford Üniversitesi’nin entelektüel merkezinde küçük ve gayri resmi bir kulüp kuruldu. Kulübün üyeleri her hafta birkaç bira içmek ve üyelerinin verimli imgelemlerinden yavaş yavaş somutlaşan aslanlar, sihirbazlar ve Hobbitlerin yaşadığı dünyadaki en son maceraları tartışmak üzere toplanıyordu. Grubun en ünlü üyeleri ise J.R.R. Tolkien ve C.S Lewis’di.

Inkling adı verilen grup, üniversite kasabasında yaşayan profesörler, düşünürler ve yazarlardan oluşuyordu. Bir yazar ve bir Inkling olan C.S Lewis’in ağabeyi Warren Lewis kulüp hakkında şunları söyledi; “Doğru söylemek gerekirse, ne bir kulüp, ne edebi bir topluluk, ne de doğanın vazgeçilmezi. Hiçbir kural, idare, gündem ya da düzenli seçim yoktu.”

1930’lu yıllardan başlayarak, her Perşembe akşamı Lewis’in üniversite odasında toplantılar düzenlendi ve öğle yemekleri içinde başta “The Eagle and Child” olmak üzere farklı yerel barlarda toplanıldı.

Çoğunlukla Pazartesi ya da Salı günleri, grup, kendi yazılarını ve günün diğer konularını tartışmak için barın arka tarafında yer alan ve “The Bird and the Baby”  olarak adlandırdıkları odada toplandı. Aynı dönemde, Lewis, Sessiz Gezegenin Dışında, Perelandra Venüs’e Yolculuk ve Korkunç Kale’de oluşan Kozmik Üçlemesini, Tolkien ise Yüzüklerin Efendisi serisini yazıyordu.

Barda bugün popüler kitaplarla ilgili fotoğraf ve çizimler mevcut ve mekânın duvarında yazarların hayatında oynadığı rolü gösteren bir de plaka asılı.

atlasobscura

 

Bir Yorum Yazın