Yeni Dream Theater Albümüne Buyurmaz Mısınız? “Distance Over Time”

Progresif metalin en mühim topluluklarından Dream Theater 14. stüdyo albümü “Distance Over Time” ile huzurlarınızda.

Yılın merakla beklenen yapımlarının başında gelen ve yapımcılığını topluluğun gitaristi John Petrucci’nin yaptığı albümün mix aşamaları Ben Grosse, mastering işlemleri ise Tom Baker tarafından gerçekleştirildi.

Albümle ilgili olarak bir açıklamada bulunan grubun solisti James LaBrie, “klasik, sert bir albüm yazmaya geri dönmeyi” istediğini söylemiş ve yeni albüm hakkındaki düşünceleri bir başka boyuta taşımıştı. Aynı zamanda bu tarz seçimi için topluluğun, 1992 tarihli “Images And Words” albümlerinin 25. yılı vesilesiyle turladıkları dönemin yeni ufuklar açan etkisinin sonucu olduğu konuşulmuştu.

Geçen süreçte ise albümden yayımlanan parçaların bu “klasik ve sert bir albüm” tanımına uygunluk taşıması, dinleyici nezdinde erken dönem Dream Theater albümlerine dönük bir sound beklentisi yarattığı aşikâr.

Topluluk, 2018’in Haziran ayında albümü yazmak ve kaydetmek için New York’ta bir yerlerde herkesten ve tüm dış etkenlerden uzak kalmaya özen göstererek âdeta basına ve izleyiciye kapalı bir kampa girmişti.

Gitarist ve aynı zamanda albümün yapımcısı John Petrucci, “İnsanların, stüdyoda bir araya getirilen gruptaki organik doğa, kişilik ve ham enerjiyi hissetmelerini sağlamaya çalıştım. Bunun başarıldığını düşünüyorum ve diğer insanların da aynı şekilde hissedeceğini umuyorum” diyerek kayıt sürecine verdikleri önemin altını çizmişti.

Solist James LaBrie da kayıt sürecini şu sözlerle ifade ediyordu, “Birbirine yakın olmak, çok daha derin bir deneyime yol açtı. Bence şarkılar bu enerjiyi yansıtıyor. Kariyerimizin bu noktasında bu kadar güçlü bir duruma sahip olmak çok eğlenceliydi”.

Tüm bu açıklamalara kulak verdiğimizde, 10 şarkıdan oluşan ve bir saatlik bir progresif metal şölenine dönüşmesi muhtemel yeni Dream Theater albümü için baş ucumuzda ve zihnimizde bir yer açmamız gerekliliği doğuyor. Dinleyip görelim.

Yeni Dream Theater albümü “Distance Over Time” yayında.

tr_TRTurkish