Uzun, verimli bir hayatın tadını çıkarmak için daima güvenilir yöntemlerin bombardımana tutuluyoruz. Sahip olduğunuz şey için minnettar olmanız, size iyi gelen birine aşık olmanız, sizi strese sokmayan bir işe sahip olmanız ya da ara sıra güzel, uzun bir köpük banyosu gibi.

Ama ortaya çıktı ki bunun çok daha basit bir çözüm var ve bu sadece düzenli olarak konsere gitmekten ibaret.

O2 ve Goldsmith Üniversitesi Öğretim Üyesi Patrick Fagan tarafından yürütülen yeni bir çalışmada ortaya çıkan sonuca göre, düzenli olarak konserlere gitmek uzun yaşamamızı sağlıyor.

Araştırmaya göre, sahnede geçirilen 20 dakikalık dolu dolu bir zaman dilimi, refah duygusunda yüzde 21’e varan bir artışa yol açabiliyor. Kombucha çayına, kendini bulmaya, aşağı köpek hareketine gerek yok, konsere gitmek yeterli yani.

Daha ileri seviyedeki araştırmalar aynı zamanda yüksek refah seviyesinin yaşam süresinde dokuz yıllık bir artışla doğrudan ilişkilendiriyor; bu da, konsere gitmekle ne kadar uzun yaşadığımız arasında güçlü bir bağlantı olabileceği anlamına geliyor.

Katılımcılar, konserlere katılmak, yoga yapmak ve köpek gezdirmek de dahil olmak üzere bir dizi iyi hissettiren etkinlik sırasında özel psikometrik test ve kalp hızı testlerine katıldı.

Sonuçlar, konserlerin yüzde 25 oranında katılımcılara kendini hissettirdiğini ortaya koydu.

Bu çalışma ülkenin dört bir yanında bulunan en büyük canlı müzik mekânlarının sahibi olan O2 ile ortaklaşa yürütüldü.

2013 yılında Finlandiya’da yapılan bir araştırmada, şarkı söyleme derslerine katılan çocukların okulda daha mutlu olduğu, Missouri Üniversitesi’nde Pozitif Psikoloji Dergisi’nde bir ekip tarafından yapılan araştırmada ise müziğin olumlu etki yarattığı keşfedilmişti.

kaynak