Öğrenme Evrimi

Deneme yanılma yoluyla öğrenme süreci, insanların çoğu zaman kabul ettikleri bir şeydir. Bunun başlıca nedeni beyinlerimizin yeni fikirleri olabildiğince verimli öğrenebilmemiz için etkili bir şekilde gelişmiş olmasıdır.

İnsanlar ayrıca talimatları alabilir ve rehberlik yoluyla öğrenebilirler; Bu süreç temelde, anne-babaların çocuklara temel dil becerilerini nasıl öğrettikleriyle ilgilidir. Küçük çocuklar, resim görüntüleme, dersleri tekrarlama ve olumlu katkı yapılması halinde, çocuklar etkili bir şekilde bilgiyi kavrayabilir ve sonunda bir görüntüyü bir kelimeyle ilişkilendirebilir.

Yapay zekâ sistemleri deneme yanılma yoluyla öğrenme yeteneğine sahipken, bilim adamları onların artık doğal dil komutlarına dayanarak öğrenebileceklerini de keşfetti. Hedef, insanlar için daha hızlı ve kullanışlı olması istenen robotların bir insana insani şekilde davranmasını öğretebilmek.

Yapay Zekânın Anladığı Nedir?

Baiu Araştırmanın aktardığına göre, “Geçmişteki bilgiyi yeni bir görevde uygulamak insanlar için kolaydır, ancak halen mevcut makineler için uçtan uca öğrenme zordur. Makineler bir meyvenin neye benzediğini bilseler de, bu komutu içeren veri kümesiyle açıkça eğitilmedikçe, “meyveyi bıçakla kesme” görevini yerine getiremezler. Buna karşın, temsilcimiz, bir ejderha meyvesini bıçakla kesmek için eğitim almadan, meyvenin görsel görünüşü hakkında bildiklerini aktarmanın yanı sıra X’i bıçakla kesme görevini başarılı bir şekilde yerine getirdi.”

Sonuç olarak araştırma, algoritmaların dil ve navigasyonu aynı anda öğrenebileceği ve bu bilgiyi insan gibi uygulayabileceği fikrinin kanıtıdır.

Ekip şimdi çalışmalarına 3D ortamda devam etmeyi ve sonuçları gerçek dünyada uygulamak ve daha sezgisel ve kullanışlı yapay zekâyı yaratmak için bu tekniği kullanmayı umuyor. Bu aynı zamanda insanı yapay zekâ için de bir adım; İnsanlar bilgiyi başlangıçta öğrendiklerinden farklı şekillerde kullanmada uzmanlaşmışken (örneğin bir kardan adam ya da kumdan kale yapmak), bilgisayarlar çaba göstermektedir. Bu onların da bizim gibi öğrenebileceğini gösterir. Yapılan ilk çalışma basit olsa da, ifadeler yapay zekânın geleceği için heyecan vericidir.

futurism.com

Bir Yorum Yazın