Yakei isimli dişi makak şiddet yoluyla topluluğunun yönetimini ele geçirdi

Yakei, bir doğa koruma alanındaki makak topluluğunun alfa dişisi oldu ve bu nadir görülen bir olay. Ancak bir tür maymun aşk üçgeni, onun iktidara olan hakimiyetini tehlikeye atabilir.

İnsan dünyasında ataerkilliği yıkacağım demek yapmaktan daha kolaydır. Geçen yıl, Japonya’nın güneyindeki bir rezervde bulunan 9 yaşındaki dişi bir Japon makağı, rezervin 70 yıllık tarihinin ilk kadın lideri olmak için birliğinin alfa erkeğini devirerek insanlara bunun nasıl yapıldığını gösterdi. Yakei adlı makak, 1952’de maymunlar için bir rezerv olarak kurulan Takasakiyama Doğal Hayvanat Bahçesi’nde 677 maymundan oluşan bir birliğe başkanlık ediyor. Ada rezervinde iki personel var ve zamanlarının çoğunu ormanlık dağda dolaşarak geçiriyorlar. Ayrıca, personelin yiyecek sağladığı dağın eteğindeki bir parka günlük ziyaretler yapıyorlar. Koruma alanı açıldığından beri, personel maymun topluluğunun romantik ve politik mücadelelerini yakından takip ediyor. Yakei’nin alfa statüsüne yükselmesi, hem bilim insanlarını hem de halihazıreda Yakei’nin saltanatını yakından izleyen ve onun üstünlüğünü ne kadar süre koruyabileceğini gözlemleyen çalışanları şaşırttı. Ve üreme mevsimi geldiğinde Yakei karmaşık bir aşk üçgeninin ortasında kaldı; bazı uzmanlar onun bir gaspçıya karşı savunmasız olup olmadığını merak ediyor. ​​Kar maymunu olarak da bilinen Japon makağı, Japonya’ya özgü oldukça zeki bir türdür. Pancar kırmızısı tabanı ve kaplıcalarda yıkanmaya yakınlığıyla bilinir.

Arılar, sırtlanlar ve filler de dahil olmak üzere birçok hayvan, dişilerin yönettiği toplumlarda yaşarken, Japonya Bilimi Teşvik Derneği’nde bir araştırma görevlisi olan Yu Kaigaishi’nin bir e-postasına yazdığına göre; bir dişi tarafından şiddet kullanarak iktidarı devralma “Japon makak toplumunda çok nadirdir ve primatoloji tarihinde sadece birkaç vaka bildirilmiştir.

Japon makak toplumu katı bir hiyerarşiye dayanır. Bir maymunun rütbesi ne kadar yüksekse, yiyeceğe, eşlere ve dinlenme yerlerine erişimi de o kadar yüksek olur. Dişiler, annelerinin hemen altındaki rütbeyi miras alırlar ve doğdukları birliği nadiren terk ederler. Erkekler, ergenliğe ulaştıklarında doğdukları birlikten ayrılırlar ve yeni bir birliğe katılırlar; burada rütbeleri genellikle birlikte geçirdikleri süreye göre belirlenir. Bununla birlikte, rütben genellikle erkek erkeğe ve şiddet eylemleri yoluyla kazanılır. Yakei, primatologları tam anlamıyla şaşırttı. Geçen Nisan’da, birliğinin kadınları arasında en üst sırada yer almak için kendi annesini dövdü. Çoğu kadın halinden memnun olsa da, Yakei savaşmaya devam etti. Çalışanlara göre, Yakei üç yüksek rütbeli erkeğe saldırdı, ardından birliğe beş yıl boyunca liderlik eden Nanchu’nun peşine düştü. 31 yaşında olan Nanchu bir Japon makağı için yaşlı sayılır ve sonuçta genç ve kararlı Yakei ile boy ölçüşemezdi.

kaynak: New York Times

fotoğraf: Takasakiyama Natural Zoological Garden

tr_TRTurkish