Venedik’te yaşanan rekor seviyedeki gelgitler ve taşkınlardan sonra acil durum çağrısı yapıldı

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro, olağanüstü hâl ilan etmeye hazırlandığını ve iklim değişikliğinin tarihi deniz şehrini tehdit ettiğini söyledi. Tarihinin en yüksek ikinci dalgasına maruz kalan Venedik’te Rönesans binaları ve lagünler tehlike altında.

Luigi Brugnaro, sel sularının 1966’dan bu yana ilk defa 187 santimetre yüksekliğine tırmandığını ve bu sel sularının şehir üzerinde kalıcı hasarlar oluşturabileceği konusunda uyardı. Attığı bir Tweet ile “bunlar iklim değişikliğinin etkisidir” dedi.

Eleştirmenler, yetkililere, kenti selden koruyabilecek sürdürülebilir çevre politikalarına yönelmelerini ve turizme olan eğilimden ötürü çevreden taviz verdiklerini söylediler.

Öte yandan, 41 yaşındaki bir tezgâhtar olan Nicolo Ussi de “Bu ömür boyu sürecek bir trajedi. Şehrin ne kadar kırılgan olduğunu görebiliyoruz” dedi.

İtalya’da mahsuller ve yollar hasar gördü; sivil koruma makamları, sürücülere sahil yollarından uzak durmalarını tavsiye etti. Okullar bazı bölgelerde kapandı; Roma ve Milano yakınlarında sokaklar sular altında kaldı ve önümüzdeki hafta daha fazla kar yağışı bekleniyor.

ITALY-WEATHER-FLOODING-ALTA ACQUA-HIGH WATER-VENICE
ITALY-WEATHER-FLOODING-ALTA ACQUA-HIGH WATER-VENICE
Venice Floods Cause Mayor To Declare State Of Emergency
Venice Floods Cause Mayor To Declare State Of Emergency

bloomberg.com

tr_TRTurkish