Ürdün’de Bir Kadın Müzik Topluluğu “Naya”

Ruka Jaradat, üyeleri kadınlardan oluşan Naya Women’s Music Band’in kurucusu ve aynı zamanda Yarmouk Üniversitesi’nde de öğretim görevlisi. Bir kadın müzik topluluğu fikriyle, 2011 yılına kadar defalarca Ürdün Kültür Bakanlığı’na öneride bulunsa da, defalarca reddedildi. Nihayet 2011 yılında önerinin kabul görmesiyle birlikte grup kuruldu.

Yıllardır rüyasını gerçekleştirmek için çabalayan Jaradat, grup üyelerini büyük titizlikle seçti. Yirmiden fazla müzisyenle görüştü ve on ikisi ile yola çıktı. Grupta kanun, flüt, piyano gibi enstrümanlar var.

Jaradat’ın deyimiyle, Naya sadece kadınların bir araya geldiği bir müzik projesi değil, sanat, hümanizm ve kadın hepsinin bir arada olduğu bir oluşum. Topluluk, Naya’nın aynı zamanda kadın sorunlarına da hizmet etmesini hedefliyor. Naya Ürdün ve Ortadoğu’da kadınların kültürel konumunu yükseltmeyi hedefliyor.

Grup beş yıldır Arap dünyasında performansları ve duruşuyla güçlü bir tavır sergiliyor. Jadat, “Bazılarının düşündüğü gibi hedefimiz erkeklere meydan okumak,” değil derken aslında bir şekilde yaşadıkları sorunların altını da çiziyor.

Tamamı kadınlardan oluşan bir müzik topluluğu Ortadoğu için yeni bir fikir ama onlar benzeri girişimlerin sayısının artmasını umuyor.

Naya’yı desteklemek ve takip etmek için Facebook sayfalarına göz atabilirsiniz.

tr_TRTurkish