Ünlü Yazar Dan Brown Sayesinde 1900 Öncesine Ait Gizemli Pek Çok Kitap Artık Çevrimiçi

Çok sayıda kütüphane sayısallaştırma projesi duyuyoruz, ancak kitaplarını halka tanıtmak için bu işe girişenlerden biri olan Amsterdam’daki Ritman Kütüphanesi’nin çok ilginç bir arşivi var.

Ezoterik, dini ve felsefi el yazmalarından oluşan koleksiyon, 20. yüzyılın iş insanlarından Joost Ritman’ın özel koleksiyonuna dayanmaktadır. Ve artık, kütüphanenin koleksiyonunun önemli bir kısmı, tüm dünyada çok satan ve filme de uyarlanan Da Vinci’nin Şifresi kitabının yazarı Dan Brown sayesinde çevrimiçi oldu.

Ritman Library digitization

fotoğraf: Ritman Library

Aslında Ritman Kütüphanesi, 2012 yılında Hermetically Open projesiyle koleksiyonunu dijitalleştirmeyi amaçlıyordu. Kütüphanenin Hermetizm alanında basılı materyallerin merkezi olarak hazırladığı bir oyun, bu değerli materyalleri daha geniş bir kitleye ulaştırmak için girişilen bir çabanın başlangıcıydı. Neyse ki kütüphanede, Kayıp Sembol ve Inferno’yu yazarken birkaç kez Ritman’ı ziyaret eden Dan Brown gibi bir hayrana sahipti.

Ritman Library Occult Library Scanning Process

Ritman Library

Brown, Haziran 2016’da, simya, din ve sihir hakkındaki 1900 öncesi metinlerin koleksiyonlarının dijitalleştirmelerine yardımcı olmak için kütüphaneye 300.000 € bağışta bulunacağını duyurdu.

Dan Brown donation Ritman Library

Ritman Library

Bugün, bağışların ilk sonuçları çevrimiçi. Ritmin Kütüphanesi, 1.617 gizemli makalenin keşfedilmek için hazır olduğunu duyurdu. Henüz dil seçeneği olmayan kütüphanedeki kitapların çoğu Latince, Hollandaca, Almanca veya Fransızca.

kapak fotoğrafı: Ritman Library

kaynak

tr_TRTurkish