Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yılın Fotoğrafı ödülünü, ailesi tarafından dışlanan engelli bir çocuğun fotoğrafını çeken Antonio Aragon Renuncio kazandı. Bu yılki ödüllerin odaklandığı tema, ailesinden kötü muamele gören ya da unutulan çocuklardı.

Birincilik ödülünü alan Renuncio, Togolu bir çocuğun fotoğrafını çekmişti. Fotoğraf, Togo’nun Bombouaka kentindeki bir sığınma evinde çekildi. Engelli olduğu için ailesi tarafından dışlandığı için bu merkeze sığınan Togolu çocuk, fotoğrafta protez bacaklarıyla otururken görülüyor. O, sığınma evinde kalan yaklaşık 70 çocuktan biri.

Sığınmacı kampındaki 18 günlük bebeğin fotoğrafı ikincilik ödülünü aldı
Sığınmacı kampındaki 18 günlük bebeğin fotoğrafı ikincilik ödülünü aldı

UNICEF, ikincilik ödülünü Bangladeşli fotoğrafçı Turjoy Chowdhury’ye verdi. Chowdhury, sığınmacı kampındaki 18 günlük bir bebeğin fotoğrafını çekmişti. Bebek, annesine verilen renkli şallara sarılıydı. Fotoğraf çekildiğinde henüz bir ismi bile yoktu.

Üçüncülük ödülü ise İsrailli fotoğrafçı Rina Castelnuovo’nun oldu. Castelnuovo, kısaca “Muhi” diye çağrılan Filistinli Muhammed’in fotoğrafını çekmişti.

Filistinli Muhammed'in fotoğrafı üçüncülük ödülünü kazandırdı
Filistinli Muhammed’in fotoğrafı üçüncülük ödülünü kazandırdı

Muhammed, nadir görülen bir bağışıklık sistemi hastalığı nedeniyle kol ve bacaklarının bir bölümünü kaybetti. Dokuz yaşındaki Muhammed, dedesiyle birlikte yaşıyor. Annesi birkaç yılda bir ziyaretine gelebiliyor.

© Deutsche Welle Türkçe