Progressive, indie ve folk rock gibi birçok tarzı aynı potada eritebilen topluluklardan Portland’lı “The Decemberists” yeni albümü “I’ll Be Your Girl”ü yayımladı.

11 şarkıdan oluşan çalışma, grubun 2002 tarihli ilk uzunçaları “Castaways And Cutouts”dan bu yana yayımlanan 8. albümleri olarak geçiyor kayıtlara.

Kariyerlerinin zirve noktasını 2009’da yayımladıkları “The Hazards Of Love” albümü ile yaşayan topluluk yeni albüme kulak verildiğinde görülecek ki yeni sound deneyimleri ve müziklerinde ufak tefek farklılık arayışlarına yer vermişler.

Yapımcı koltuğunda St. Vincent ve David Byrne ile de çalışmaları bulunan John Congleton’ın oturduğu albüm bu alışagelmişin dışına çıkma çabasının bir ürünü olarak grubun kariyerinde farklı bir yerde olacağa benziyor.

Şu ana kadar albümden “Severed” ve açılış parçası “Once In My Life”ı yayımlayan topluluk özellikle çalışmanın uzun soluklu parçası olan “Rusalka, Rusalka / Wild Rushes” ile “The Hazards Of Love”dan kalma müzikal karakteristiğini ortaya koymayı da ihmal etmiyor.

The Decemberists’in “I’ll Be Your Girl”ü son günlerin ‘dinledikçe açılanlar’ arasına adını yazdıracak albümlerinden.