Tehlike içeren siyah plastiklerde hatalı geri dönüşümün sonuçları

Elektronik atıkların güvenli olmayan şekilde geri dönüştürülmesi, tehlikeli kimyasalların siyah plastikten üretilen yeni ürünlere karışmasına neden oluyor.

Environment International’da yayınlanan yeni bir çalışma, siyah plastikten üretilen 600 tüketim ürününde bromür ve kurşun olduğunu belgeliyor ve insan sağlığı ve ekolojik sağlık üzerindeki potansiyel olumsuz etkilerini açıklıyor.

Araştırmanın yazarlarından Andrew Turner şunları söylüyor: “Plastiğin genel olarak üretilmesi ve kullanılmasından kaynaklanan çevresel ve sağlık etkileri var, ancak siyah plastikler daha da fazla risk ve tehlikeye yol açıyor. Bu, siyah atıkların geri dönüşüm için verimli şekilde sınıflandırılması ve ayrıştırılmasında uygulanan teknik ve ekonomik kısıtlamalardan kaynaklanmaktadır; elektronik ve elektrikli ekipman ve gıda ambalajı sektörlerindeki üretim veya uygulamalar için gerekli olan zararlı katkı maddelerinin varlığıyla birleşmiştir.”

Sonuç olarak, yanmazlık özelliği için veya renklendirmede kullanılan tehlikeli kimyasallar tekrar yeni ürünlere dönüştürülüyor.

AndrewTurner, durumu “Siyah plastik estetik olarak tatmin edici olabilir, ancak bu çalışma plastik atıkların elektronik atıktan geri dönüştürülmesinin, zararlı kimyasalları tüketici ürünlerine dönüştürmek demek olduğunu doğrulamaktadır” diye açıklıyor

Maalesef servis tepsileri ve amlajlama başta olmak üzere siyah plastik gıda sektöründe geniş bir kullanım alanına sahip. Siyah plastik, tehlikeli kimyasalların mikroplastikler aracılığıyla okyanusa sızması nedeniyle deniz yaşamını da zehirliyor. Bununla birlikte, potansiyel olarak kansere neden olan brom gibi tehlikeli kimyasalların varlığı, gıda ürünleriyle sınırlı değil; ayrıca plastik takılarda, bahçe hortumlarında, süslemelerde, askılarda ve alet kulplarında yüksek seviyelerde bulunuyor. Sağlık riskleri göz önüne alındığında, endüstrinin reform yapmaya ihtiyacı olduğu görülüyor.

Ecowatch

tr_TRTurkish