Slowdive’ın Yeni Albümü “Everything is alive” Yayında

Slowdive’ın beşinci stüdyo albümü “Everything is Live”, Dead Oceans Records aracılığıyla dinleyiciyle buluştu. Grubun beş yıl aradan sonra kulaklarımıza ulaşan albümünün yayınından hemen öncesi ise “alife” single’ı klibi eşliğinde paylaşıldı.

İngiliz dream pop grubu ilk olarak haziran ayında albümü resmi olarak duyurmuştu. Albümün ilk single’ı “kisses” olurken bunu “skin in the game” ve “slab” single’ları izlemişti.

Albümün prodüksiyonu, 2020 sonbaharında başladı ve İngiliz beşlinin iki yıl boyunca Birleşik Krallık’ta sürdürdüğü kayıt sürecini kapsıyor. Yapımcılığını gitarist, şarkı ve söz yazarı Neil Halstead tarafından üstlenilen ve kısmen ev stüdyosunda kaydedilen albümdeki sekiz parçadan altısının miksajı Grammy ödüllü mühendis Shawn Everett tarafından yapıldı.

Yeni single “alife” hakkında bir açıklama yapan gruptan Neil Halstead, yapımcı Shawn Everett’in şarkının hayata geçirilmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Halstead, “‘alife’ albüm için tamamladığımız ilk melodilerden biri” diyor ve ekliyor:

Kendi başımıza iyi bir miksaj bulmak için o kadar çok uğraştık ve yapamadık ki… Shawn devreye girene kadar bizi yenmiş gibiydi. Bunu halledebildiyse, muhtemelen tüm albümü de halledebileceğine karar verdik.”

Müzik videosuna da değinen Halstead şunları ekledi: “Arkadaşımız Jake Nelson bu şarkı için gerçekten güzel bir animasyon yaptı; sanat eserindeki bazı imgeleri alıyor ve biraz daha derine iniyor.”

Şarkıcı ve gitarist Rachel Goswell, albümün ithaf edildiği annesi ve davulcu Simon Scott’ın babasının 2020’de aralarından ayrıldığına değindiği açıklamasında, “Kişisel olarak bazılarımız için bazı derin değişimler oldu” derken şöyle devam etti,

Bu kavşaklar, Slowdive’ın müziğinin çok katmanlı duygusal tenorunda yansıtılıyor; canlı olan her şey deneyimle ağırdır, ancak her nota dengeli, bilge ve zorunlu olarak umut vericidir. Eşsiz simyası hem hüznü hem de şükranı, topraklanmışlığı ve neşeyi ustaca bünyesinde barındırır.”

Slowdive, photo by Ingrid Pop

Consequence.net

tr_TRTurkish