Bilim insanlarının sanatçı olamayacağını düşünenlerin, Dr. Greg Dunn ve Dr. Brian Edwards’a ve yaptıklarına bakması gerekir. Sinirbilimci ve fizikçi bu iki sanatçı, kendi portreni yaratma konusunun en özüne inerek bir seri oluşturmak üzere bir araya geldi. Kelimenin tam anlamıyla kafamızdan içeri giren ikili, Self Reflected adlı seride, ince beyin dilimlerini yirmi iki kez büyüttü.

science art

Proje için özel bir teknoloji geliştiren Dunn ve Edwars’ın, 500.000 nöronda yolculuk ederek görüntüler oluşturması iki yıl sürdü. Yansıtıcı mikro-tarama denilen bir teknik kullanarak, mikroskobik olarak beyin yüzeyinin reflektivitesini manipüle ettiler.

science art

Beynin farklı bölgeleri elle boyandı ve sayısallaştırıldı, daha sonra aklımızın bilgileri işlerken geçirdiği karmaşık koreografiyi göstermek için Edwards tarafından hazırlanan bir bilgisayar programı kullanıldı. Tasarımları asetatların üstüne bastırdıktan sonra ikili, sanat eserini yansıtmasını arttırmak için 1750 altın yaprak ekledi.

science art

Beynimizin etkinliğinin hassas akışını ve dengesini gösteren görüntüler bir hayli şaşırtıcı.

scientific art

Sanatçılar eserlerini “Self Reflected, bilinen evrendeki en muhteşem makinenin, varlığımızın çekirdeğinde olduğunu ve paylaşılan insanlığımızın kökü olduğunu hatırlatmak için yaratılmıştır “diyerek paylaştı.

scientific art

scientific art

scientific art

science art

scientific art

mymodernmet