Nijerya’da SMS ve Bisikletle Atık Devrimi

Nijerya’nın en popüler kenti Lagos, sağlığı ve çevreyi tehdit eden büyüklükte bir atık sorunuyla karşı karşıya. Bu sorunu çözmek için girişimci Bilikiss Adebiyi, düşük gelirli hane halkını bisikletle atık toplamaya teşvik eden Wecyclers adlı bir sosyal proje başlattı.

Lagos’un atık sorunu kentin en büyük problemlerinden biri. Günlük olarak sokakları kapatan, toprağı, yeraltı ve yerüstü sularını kirleten on bin tona varan çöpten bahsediyoruz. Lagos’un gecekondularından yaşayan halkın %60’ı belediyenin çöp toplama hizmetinden faydalanamıyor. Bu nedenle bu mahallelerde yaşayanların çoğu bu kontrolden çıkmış çöp yığınları üzerine çöpünü atmaya devam ediyor.

Wecyclers şu anda 31 kişiyi istihdam, ancak Abiola büyük hayal: "10 yıl içinde ben Wecyclers Nijerya'da büyük geri dönüşüm şirketi olmak istiyoruz," diyor.

Wecyclers, SMS tabanlı teşvik yoluyla iletişim kurarak bu davranış biçimini değiştirmeyi umuyor ve insanların kendi topladığı atığın miktarı karşılığından bir ödüllendirme sistemi uyguluyor. Kazanılan puanlar temel günlük ev ihtiyaçları ya da ev eşyaları gibi şeylerle ödüllendirebiliyor. Kargo bisikletleri daha sonra yerel geri dönüşüm şirketlerine satmak üzere atık toplamak için gün boyu mahalleler arasından dolaşıyor.

Wecyclers Lagos, 18 milyondan fazla kişinin yaşadığı Nijerya mega atık sorunu ile başa çıkmak için bir teşvik tabanlı bir program kullanarak bir Lagos tabanlı başlangıç olduğunu.

Wecyclers bürokrasi ve insan sermayesi konularında uzun zamandır ihmal edilmiş olan yerel toplumun katılımını güçlendirirken, hane halkına kendi atığından değer yaratma olanağı da veriyor.

Wecyclers abone haneler haftada bir kez toplanan atık var ve hizmet ücretsizdir.

Wecyclers’ın yarattığı etkinin büyük olduğu görülüyor: sadece atık sorununa çözüm bulunmamış aynı zamanda yerel halk için yeni bir iş imkânı da yaratılmış durumda. Bu yüzden, Bilikiss’in atığa dayalı bir ekonomik geleceği oluşturma arzusunda ve bunun sadece Nijerya’da değil gelişmekte olan diğer ülkeler için de mümkün olduğuna inanıyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish