Konaklamalı bir kütüphane “Gladstone”

Bir kütüphanede uyuyakalmak tipik bir stresli öğrenci davranışıdır ve sınav dönemi tükenişinin simgesi gibidir. Galler’deki bir kütüphane bu durum için biçilmiş kaftan.

Michael D Beckwith

Gladstone Kütüphanesi, Birleşik Krallık’taki tek “konaklamalı” kütüphane. Koleksiyonundaki 150 binden fazla parçayı gören ve peluş sandalyelerin üstünde gün geçiren konuklar, daha sonra tesis bünyesindeki 26 butik yatak odasından birinde kalabiliyor. Gladstone Vakfı Koleksiyonundaki kitaplar hariç bazı kitapları da yanları alıp sonra geri getirebiliyorlar.

Melissa Cross

Kütüphane, kurucusu olan eski Başbakan William Ewart Gladstone’un koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Ölümünden sonra 32 bin kitaplık koleksiyonunun Oxford ya da Londra’nın bir başka yerine gitmesindense Galler’de kalmasını sağlamak istedi. Özellikle de maddi gücü düşük olanların erişimini kolaylaştırmak istiyordu.

Wikipedia,Creativ Common

Seksenlerinde, Gladstone’un kendisi (vekilinin ve kızlarının birinin yardımıyla) 20 binden fazla kitabı yeni evleri olacak kütüphaneye taşıdı. Rafları kendi katalog sistemine göre düzenledi. Kitapların çoğunda, ziyaretçilerin işini kolaylaştırmak için sayfa boşluklarından kendi not ve düşünceleri var.

Ölümünden sonra ailesi onun vizyonunu devam ettirdi ve 1906 yılında ek binayı açtılar. Ziyaretçiler o günden beri kütüphanede konaklama yapabiliyor.

Craig Colville

kapak fotoğrafı: Craig Colville

atlasobscura.com

tr_TRTurkish