Kaygılı Kişiler Daha mı Zeki?

Endişe eğilimi,  kesin ayrıntılarla geçmişi ve geleceği düşünme konusunda güçlü bir yeteneğin göstergesidir. Belki bu durum savaşçıların da neden daha zeki olduğunun açıklayıcısıdır. Endişeliler, genellikle, onlardaki bariz güven eksikliği nedeniyle hem arkadaş hem profesyonel gruplar içinde bir sorumluluğu yüklenirken, diğerlerine göre hatalarından daha fazla ders çıkarır ve gelecek tehditler için hazırlıklı olurlar.

Araştırmacılar son zamanlarda yaptıkları çalışmalarda kaygılıların başkalarının yalan söylediğini anlamakta daha iyi ve tehditleri algılamakta daha hızlı olduklarını ispatladılar. Örneğin başka bir yerdeki yangının odada neden olduğu duman kaygılılar tarafından daha hızlı algılanabiliyor.

MacEwan Üniversitesi’nde yüz öğrenci üzerinde yapılan bir araştırma gösterdi ki, endişe duygusu, yüksek zekâ ile el ele yürüyor. Kendilerini endişeli ya da üzüntülü şeyler düşünmeye eğilimli olarak tanımlamış kişiler sözel zekâ testlerinde yüksek puanlar aldı. (Wechles Yetişkinler İçin Zekâ Ölçeği)

Ama endişelilerin sevinmesi için henüz erken.

Çünkü test aynı zamanda geçmişteki toplumsal olaylar üzerinde durma eğilimi ve sözel olmayan zekadaki olumsuzluk arasından bir korelasyon olduğunu da gösterdi. Teste geçmiş olaylara takıntılı öğrencilerin sözel olmayan IQ’su genel olarak düşük çıktı.

Detaylı bilgi için tıklayın

What's your reaction?

tr_TRTurkish