13 Yaşında ve Filler İçin Mücadele Ediyor

Çocuklara fırsat sunulduğunda onlar dünyayı değiştirmek için büyüklerden daha cesur, girişken ve zeki olabiliyorlar. Aynen Taegen Yardley örneğinde olduğu gibi…

Taegen Yardley, sadece 13 yaşında ama o bu yaşta Birleşmiş Milletler’de, Vermont Eyalet Meclisi’nde konuşmalar yapıyor ve Afrika fillerinin korunması için gösteriler düzenliyor.

1930’larda Afrika’da 3 ila 5 milyon arasında fil yaşıyordu. Bugün bu sayısı 350 bin civarında. Bu azalmadaki en büyük faktör yasadışı fildişi kaçakçıları tarafından organize edilen kaçak avcılık… On yıllardır, fildişine olan küresel talep karşılamak için vahşice katledilen filler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Yasadışı ticaret her düzeyde yolsuzluk içeriyor ve bu ticaretle elde edilen paradan da çeşitli terörist gruplar faydalanmakta. Fildişine olan talep, günde tahminen 100 filin ölümüne sebep olacak kadar yüksek. Bu gidişle Afrika filleri 10 yıl içinde tamamen yok olacaklar.

Büyüdüğünde fillerin hala yaşıyor olmasını sağlamak için yardım eden Yardley, Vermont’taki evinde fildişi yasağı için duyarlılık yaratmaya çalışıyor. Tasarı şu an senatoda.

Küçük kız, daha da büyük bir etki yaratabilmek için bu yıl sosyal bilgiler öğretmeni Mark Cline Lucey ile birlikte hazırladığı 12 dakikalık bir video ile Uluslararası Fil Film Festivali’ne katıldı. Video, Facebook üzerinde 35 bin kez izlendi ve Gabon’un Amerika büyükelçisinden, oyuncu ve fil savunucusu Kristin Davis’e kadar birçok insan tarafından da paylaşıldı.

Fillerin kahramanı Yardley’in neler yaptığına göz atmak için burayı tıklayabilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish