Japon kamyon sürücüleri, 40 yılı aşkın süredir ışıklar, desenli kumaşlar ve diğer süslemelerle kamyonlarını donatıyor ve LED’lerle kaplı yürüyen şaheserler yaratıyor. Süslenmiş kamyon ya da yerel ismiyle “Dekotora” geleneğinin orijini, 1970lerde bir Japon film serisi olan, Smokey ve The Bandit’in esin kaynağı Torakku Yaro ya da “Truck Rascals”a dayanıyor.

Sürücüler, araçlarını ilk kez komedi aksiyon filmleri tarzında dekore etmeye başladığında amaçları, bir sonraki filmde oynayabilmekti.

Dekorasyon masrafı bazen 100 bin dolardan fazla tutan bu cep yakan kamyonlar sonunda birçok işçi için bir yaşam biçimi haline geldi.

80’li ve 90’lı yıllarda zirveye ulaşan bu sanat formu artık düşüş geçse de, Utakomo-Kai Dekotora sürücüleri derneği, son tsunamide zarar gören alanlar da dâhil olmak üzere çeşitli hayır kurumları ve girişimlere fon sağlamak için kolları sıvamış durumda.

Fotoğrafçı Todd Antony’nin yeni fotoğraf serisi, derneğin arkasındaki adamları belgeliyor ve her araca nüfuz eden kişiselleştirmeyi görmek için kabinlerin içine bakıyor.

Antony’nin son projelerini  Instagram hesabında görüntüleyebilirsiniz.

thisisclossal.com