İnkaların Dünyasına Yolculuk ve Bir Slow Fashion Hikâyesi

Güney Peru’da bir vadinin yamaçlarında yayılan küçük bir köy var. Bu köyde yaşayanlar yüzyıllardır geleneksel giysilerini giyiyor ve bundan vazgeçmiyorlar.

Geçmişleri çok eski çağlara kadar giden İnkalar, alpakaları yetiştiren ilk topluluk olarak biliniyor. O dönemden beri çok şey değişse de bazı küçük topluluklar hala giysilerini ve diğer dokumalarını alpaka yününden yapıyorlar.

Karmakarışık alpaka işaretlerinin dokuma üzerinde görülmesi Patacancha köylüleri için dokumanın başlangıcıdır. İnkalar atalarının bilgisini kullanarak bu çok renkli kumaşları ve giysileri yaparlardı. Yün boyayan yetenekli kadınlar ve daha sonra çapraz çizgilerden oluşan ayrıntıların yaratılması izlemeye değer bir süreçtir.

Günümüz modasında da geleneksel İnka kumaşlarından ve giysilerinden çokça faydalanılıyor. Ancak konu Hızlı Moda (Fast Fashion) değil. Aksine Peru’daki köyde yüzyıllardır değişmeyen dokumaların ve giysilerin yüzyılların geleneklerinin taşıyıcılığını yapması hikâyesinin peşine düşen bir videoda izlediğimiz “yavaşlık”.

Yavaş Moda (Slow Fashion) akımının takipçileri için Peru’daki ücra bir köyde yaşananlardan daha iyi bir emsal var mı?

Peki Yavaş Moda (Slow Fashion) nedir? Fatma Engin ALPAT, Akdeniz Üniversitesi’nin e-dergi yayınındaki Yavaş Moda Nedir adlı makalesinde şöyle açıklıyor:  Yavaş Moda günümüzdeki çok hızlı değişen moda akımları, eğilimleri ve hızlı üretime karşı doğmuş bir harekettir. Yavaş Moda hareketinin temel felsefesi, uzun süreli giyilebilecek, kalitesi yüksek, modası geçmeyecek ürünler üretmektir. Bu üretimi, yerel kaynaklar, yerel moda tarzları ve doğal malzemelerle üretmeyi hedeflemektedir. Yavaş moda hareketi “Yavaş Tasarım” hareketini başlatmıştır. Yavaş Tasarım, endüstri devrimi öncesinin, insan emeğine ve doğal malzemeye dayalı bir tür el sanatı olan tekstil üretimine geri dönüştür. Yavaş Tasarımcılar, modası geçmeyecek, ancak kullanışlı ve kaliteli ürünler tasarlamak, böylece üretimi ve tüketimi, daha sınırlı ancak değerli hale getirmek ile görevlidirler.

What's your reaction?

tr_TRTurkish