Hanoi’deki yeni VAC kütüphanesi, (Vietnamca dilinde bahçe, gölet ve kafes kelimelerinin kısaltması) kitapların yanında, koi balığı ve yeşilliklerle dolu. Vietnamlı firma Farming Architects, çocuklara kentsel tarım hakkında bilgi vermek için etkileyici bir akuaponik sistemi olan, yeni bir açık hava kütüphanesini inşa etti.

VAC Kütüphanesi, kitaplarla dolu çeşitli hücrelere sahip ahşap çerçevelerden oluşan muazzam bir yapı ve aynı zamanda, yaklaşık 600 metre karelik kütüphane içinde, çocuklara sürdürülebilir gıda üretimi hakkında bilgi vermek için tasarlanmış entegre bir üretim sistemi var.

Mimarlara göre, kütüphane, çocuklara karadan, havadan, sudan ve güneşten nasıl enerji toplanabileceğini, kentsel bağlamda bile tamamen kendi kendine yetebilecek şekilde göstermek için tasarlandı.

VAC kütüphanesi, sürdürülebilir bir model sağlamak için akuaponik sistemlerine güveniyor. Yapının balık havuzu, suları temizleyen bitkilere besin sağlıyor. Enerji tasarrufu düşünülerek inşa edilen sistem, güneş enerjisiyle çalışan ve aynı zamanda aydınlatma sistemi için de elektrik sağlayan birkaç pompa üzerinde yer alıyor.

building made of wooden framing with greenery

chilldren reading a book inside a wooden framed building

a child sits in a cubby hole reading

various items in a large wooden frame

building made of wooden framing with greenery and ponds

children peering into a pond

a small child reads on a concrete bench in a wooden building

green plants hanging from wooden framing

inhabitat.com