Okuyacak çok kitap var seçmek zor diyorsanız yeni çıkan kitaplar arasından yaptığımız derlemeye bir göz atabilirsiniz.

OLMASINI İSTEDİĞİMİZ BİR PARK – ENVER ALİ AKOVA

Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne Değer Şiirler: Olmasını İstediğimiz Bir Park

2018 Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü’ne değer görülen Enver Ali Akova’nın Olmasını İstediğimiz Bir Park adlı kitabı Varlık Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Akova, konuşurcasına yazan ama anlatımcı şiirin tuzaklarına düşmeyen, sözcüklerin ahengine özen gösteren ama lirizme karşı mesafeli duran bir şair olarak karşımıza çıkıyor.

“Sonra karanlık konuşur sessizlik adına “Bugün
sessizdi” der. Böyledir karanlık, tutar yanındakini.
Sonuçta ya unutulacak ya da unutulacak.
​Denebilir ki biraz merhamet. Çıt yok.”

ŞİİR NEFRETİ – BEN LERNER

“Çoğu kişi, şiirin ne olduğuna dair fikir birliğine varamazken şiirden nefret ettikleri hususunda hemfikirdir. Ben, keza, hoşlanmam ondan, yine de hayatımı büyük ölçüde onun etrafında kurdum ve bunda bir çelişki görmüyorum çünkü şiir ve şiir nefreti benim için -belki sizin için de- birbirinden ayrılamaz.”

Şiir Nefreti, Amerikan edebiyatının son dönemdeki en parlak yazarlarından biri olan, Atocha’dan Ayrılış, 22:04 gibi romanlarıyla tüm dünyada büyük yankı uyandıran Ben Lerner’dan nefis bir deneme.

Roman ve denemelerinin yanı sıra şiir de yazan Lerner, bu yaratıcı ve oyuncu metinde, şiir nefretini, şiir sanatının savunusu için başlangıç noktası olarak ele alıyor. Şiir nefretini Platon’dan başlatarak, Keats, Dickinson, McGonagall ve Whitman gibi türün en iyi ve en kötü örneklerini kaleme almış şairlerin metinlerini yakın okumayla ele alıyor. En harika ve en korkunç şiirlerin tümünün kalbinde yer alan görkemli kaybedişin altını çiziyor: Bir bireyin deneyimini, ebedi bir toplumsal varoluşa dahil etme dürtüsü.

KÖTÜ NİYET ÖYKÜLERİ – JAVIER MARIAS

“Herkesin kendi hayatı vardır, bir tanecik hayatı, kimse onun arzularına göre gerçekleştiğini görmekten vazgeçmeye razı olmaz, arzuları olmayanlar dışında, ki onlar aslında çoğunlukta. İnsanlar istediklerini söylerler, özveriden, vazgeçmekten, cömertlikten dem vururlar, hepsi yalandır, normali insanın doğal olarak başına geleni, giderek olup biteni, eline geçeni ya da kendisine verileni istediğine inanmasıdır, onlar öncesinde gerçek arzular olmamış da olsa.”

Kiralık katiller, hayaletler, akademisyenler, belalı çiftler, öldükten sonra geçmişin muhasebesini yapan ruhlar, porno oyuncuları, gizemli doktorlar, Elvis…

El País gazetesi okurlarınca 2012’nin en iyi öykü kitabı seçilen Kötü Niyet Öyküleri, İspanya’nın önde gelen edebî kişiliklerinden Javier Marías’ın en kapsamlı öykü külliyatı.

KEDİ KAFASI – NEIL SOMERVILLE

Kedilerden Öğrenilecek 60 Bilgelik Dersi
Neil Somerville’in 60 dersle kedilerin hayattaki başarılarını anlattığı kitabı Kedi Kafası, Zehra Onat’ın çevirisiyle Portakal Kitap tarafından yayımlandı.

Kedilerin çoğu iyi bir hayat yaşar. İyi beslenirler, şımartılırlar ve her daim ilgi odağı olmayı başarırlar. Bunu yaparken de kendileri olmaktan vazgeçmez, şahsına münhasırlıklarını korurlar. Kedi Kafası, kedilerden öğrenebileceğimiz ve kendimiz olmaktan vazgeçmeden daha kaliteli bir hayat yaşamak için ihtiyacımız olan 60 kısa ders anlatıyor. Onlardan öğreneceklerimiz var.