Geçmiş Değil Bugün Gibi: Noel Gallagher’s High Flying Birds “Black Star Dancing”

Boğaç Gökmen

Doksanlı yılların müzik hafızamıza en büyük katkılarından Oasis’in iki benzemez kardeşinden Noel Gallagher’ın artık yeni grubu olan Noel Gallagher’s High Flying Birds’ün yeni kısaçaları yayında.

“Black Star Dancing” isimli ve beş parçadan oluşan albüm de “Black Star Dancing”in orjinali dışında iki farklı versiyonunun yer aldığı çalışmada “Rattling Rose” ve “Sail On” isimli iki şarkı daha bulunuyor.

2010 yılından bu yana yeni grubuyla yoluna devam eden Noel Gallagher, 2011’in son çeyreğinde grupla aynı adı taşıyan çıkış albümünü yayımladıktan sonra 2015’de “Chasing Yesterday” ve 2017’nin son demlerinde de “Who Built the Moon?” başlıklı albümleri piyasaya sürmüştü.

Gallagher biraderler için sıklıkla üzerinde durulan ‘iki benzemez kardeş’ nitelemesi elbette sadece kişilik özellikleriyle sınırlı değil. Müzik anlayışlarına şöyle bir bakış atıldığında dahi öne çıkan bu durum saptaması bir tanesinin giderek Oasis tavrından uzaklaşan müzik işçiliğiyle kendini gösteriyor ki bu da her yeni kaydıyla farklı lisanlar deneyen Noel’i işaret ediyor bizlere.

Resim

Bir bakıma, ‘geçmiş değil bugün gibi’ dizesinde olduğu gibi şu an nasıl hissediyorsa öyle müzik yapıyor Noel ve buradan yola çıkılacak olursak da önümüzdeki süreçte ortaya neler koyacağı da kendi içinde saklı.

Esasen, bu durumdan şikayetçi olduğumu söylemem ancak bir kesimin de geçmişi bu denli hafızasından silmiş bir müzisyen görmekten dert yanacağını tahmin etmek de güç değil.

Bu üç yeni kaydın melodik olarak yansıttığı keyifli ve renkli içerik, zaman zaman disko ve latin ritimlere pencere açan adımlarıyla öne çıkıyor. Benim için yapılacak saptamalardan biri de, bu tip çalışmaların lezzeti yerinde olsa da doyurmayan tadımlık porsiyon anlayışı oluyor ki bu üç şarkının uzun metrajli bir albüme tamamlanması halinde etkisinin daha da olumlu yönde hissedileceği de bariz.

Neticede, üç adetle sınırlansa da yeni Noel Gallagher kayıtları dinlemeye değer bir muhteviyatla dinleyiciyi bekliyor, her ne kadar geçmişin efektine uzak olsalar da dinlemeye değer.

Kapak Fotoğrafı: Shirlaine Forrest/WireImage

tr_TRTurkish