Futbol izlemek çoğu zaman insanı geren bir deneyim olabilir ama bir bunama uzmanı olan Profesmr Alistair Burns’e göre futbol izlemek zihinsel sağlığımıza iyi geliyor.

Burns, özellikle yaşlı insanların futbol maçı izleyerek fayda sağlayabileceğini söylüyor ve eski tekrarları izlemenin de beyni aktif tutmaya ve hafızayı korumaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

NHS İngiltere’de demans kliniği direktörü olan Burns şunları söylüyor:

Taraftarlar bu hafta hissetmeseler de (İngiltere’nin final şansını kaybetmesini kastediyor) futbol sinirleriniz için iyi olabilir. Güzel oyun, gerçekten de akıl ve vücudunuza yardım edebilir. Büyük bir fiziksel egzersiz olmanın yanı sıra klasik futbol maçlarını izlemekle zihnin aktif olmasını sağlamak arasında pozitif bir bağ var. Burns’e göre, bu durum gerçek hafızadan daha güçlü olduğu düşünülen “duygusal hafıza” ile ilişkili. Bu mantığa göre; bir kişi duygularını o sırada karıştıran meşhur spor anlarını hatırlayabilirse beyin aktivitesini güçlendirebilir.

İngiltere’de 850 bin kişi demansla yaşıyor. Demansla mücadele eden bir yardım kuruluşu olan Sporting Memories Foundation, Metro’ya şunları söyledi:

Spor, toplulukları ve kuşakları birleştirir, ruhu harekete geçirir ve güçlü duygular uyandırabilir. Her hafta, büyük spor olaylarının altın anlarını hatırlamanın çoğu demansla yaşayan topluluk üyelerimizin fiziksel ve zihinsel sağlığı üzerinde, olumlu etkilerine tanık oluyoruz.

Bu harika anlar, nesilleri birleştirirken yaşlanan bir nüfusun karşılaştığı en büyük zorluklardan üçü olan bunama, depresyon ve yalnızlık gibi sorunları ele alırken kullanılabilecek harika pozitif anıları geri getirebilir.

Metro