15-25 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programı açıklandı.

‘Hayat Var!’ temasıyla düzenlenecek festivalin bu seneli mekanları Cinemaximum City’s Nişantaşı, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak & CKM ve Cinemaximum Akasya. 120 yönetmenden toplam 111 filmin gösterileceği festivalin açılışını Greta Gerwig’in yazıp yönettiği, geçtiğimiz hafta Altın Küre Ödülleri’nde Müzikal Komedi dalında ‘En İyi Film’ seçilen ‘Uğur Böceği’ (Lady Bird) filmi yapacak.

Festivalin Galalar bölümünde Sundance’ten Venedik’e, Toronto’dan Cannes’a önemli film festivallerinde gösterilmiş ya da ödül almış yapımlar var. Bölümün öne çıkan filmleri arasında Paul Thomas Anderson’ın 1950’lerin Londra’sında geçen ve İngiltere moda dünyasının gözde tasarımcısı iki kardeşin hikâyesini anlatan ‘Phantom Thread’, Mike White’ın bir baba-oğul ilişkisini eşsiz mizahıyla anlattığı komedi filmi ‘Brad’in Durumu: Karmaşık’ (Brad’s Status). Ai Weiwei’in çekimleri 23 farklı ülkede bir yıl boyunca süren, Afganistan’dan Meksika’ya birçok farklı yerden can alıcı insan hikâyelerini anlattığı belgeseli ‘İnsan Seli’ (Human Flow) bu bölümde İstanbul prömiyerini yapacak yapımlardan. Metin Erksan’ın 1965 tarihli filmi ‘Sevmek Zamanı’nın yenilenmiş kopyası ise yine bu bölümde gösterilecek.

!f İstanbul’un Uluslararası Keş!f Yarışması’nda ise bu sene ABD, Avustralya, Brezilya, Estonya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İsveç, Lüksemburg, Portekiz ve Türkiye’den dokuz film yer alıyor. ‘Yılın En İlham Veren Yönetmeni’nin seçileceği bölümde yer alan yapımlar arasında Shevaun Mizrahi’nin Locarno’nun Günümüz Sinemacıları bölümünden Özel Mansiyon Ödülü’nü kazanan ‘Uzak Evren’ (Distant Constellation), Sadaf Foroughi’nin Toronto’dan FIPRESCI Ödülü ve Onur Mansiyonu kazanan ilk uzunu ‘Ava’; Helena Wittmann’ın Venedik Film Festivali’nde yarışan ilk filmi ‘Sürüklenme’ (Drift), Jenna Cato Bass’ın ikinci filmi ‘Aşkın Fantezi’ (High Fantasy), Ana Urushadze’nin Saraybosna’da En İyi Film seçilen ve Cineuropa Ödülü’nü kazanan, Locarno’dan ise En İyi İlk Uzun Film ve Genç Jüri ödüllerini alan ilk filmi ‘Korkunç Anne’ var.

Bu yıl Keş!f Jürisi; Tony Ödüllü oyuncu Alex Sharp; New York Times, Washington Post, Rolling Stones, Slate, Village Voice, Sight&Sound ve Reverse Shot gibi yayınlarda sinema yazarlığı yapan Eric Hynes ve oyuncu Jale Arıkan’dan oluşuyor. Yarışmada bir filme, Banu Bozdemir, Gül Yaşartürk ve Sevin Okyay’dan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından da SİYAD Ödülü verilecek.

Dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda ise toplam yedi film bulunuyor. Yazar Juliet Jacques, yazar, gazeteci ve düşünür Karin Karakaşlı, senarist, müzisyen ve oyuncu Teoman Kumbaracıbaşı’dan oluşan jüri, ‘yılın en yaratıcı müdahalesi’ni seçecek. Yarışacak yapımlar arasında Jairus McLeary ve Gethin Aldous’un ‘Terapi’ (The Work), Laura Bari’nin ‘Primalar’ (Primas), Till Schauder’ın ‘Tanrı Uyuduğunda’ (When God Sleeps) bulunuyor.

!f İstanbul’un mini müzik festivali !f music’te, Francis Whately’nin ‘David Bowie: The Last Five Years / David Bowie: Son Beş Yıl’, Queens of the Stone Age’in kurucusu ve vokalisti Josh Homme’un fotoğraf sanatçısı Andreas Neumann’ın birlikte yönettiği ‘American Valhalla’, Phil Cox’un Betty Davis’in hayatını anlatan belgeseli “Betty: They Say I’m Different” öne çıkıyor. Festivalin !f Kült bölümünde yenilenmiş kopyalarıyla bilimkurgu klasiklerini, “Karanlık & Köşeli” bölümünde ise yıl içinde beyazperdeye düşen korku filmlerini izlemek mümkün olacak. Gökkuşağı bölümünde ise Stephen Cone’un ‘Prenses Cyd’, Yony Leyser’in / ‘Devrimi Punk’lamak’ ve Dome Karukoski filmi “Tom of Finland gösterilecek. Festivalin etkinlik mekânları ise bomontiada, Babylon, A Corner in the World X bomontiada ALT ve Soho House İstanbul olacak. Babylon’un ev sahipliğinde gerçekleşecek !f Music etkinlikleri Ah! Kosmos, Kutay Soyocak, Mertcan Mertbilek, Şevval Kılıç, Evrim de Evrim, Mr. Sür ve Ati & Aşk Üçgeni gibi isimleri aynı sahnede buluşturacak. Bomontiada ALT ve Soho House ise çeşitli atölye ve söyleşilere ev sahipliği yapacak.

!f İstanbul’un kapanış filmi ise James Franco’nun Tommy Wiseau’nun 2003 yılında kendi imkanlarıyla çektiği, eleştirmenlerce tüm zamanların en kötü filmlerinden biri olarak gösterilen ‘The Room’un yapım sürecini anlatan filmi ‘Felaket Sanatçı’ (The Disaster Artist).

Festival, 17 Şubat Cumartesi akşamı Babylon’da düzenlenecek bir partiyle açılacak. Açılış partisinin biletleri tam 60 TL, öğrenci ise 45 TL. Biletler kapıda 75 TL’den satılacak. Festivalin biletleri 2-4 Şubat’ta Biletix üzerinden satışa çıkacak. Hafta içi gündüz gösterimleri (19:00 öncesi tüm seanslar) tam 10 TL, hafta içi 19:00 seansı ve sonrası ile hafta sonu tüm gün gösterimler ise tam 22 TL, öğrenci ise 19 TL olarak belirlenmiş. 21:30 seansları ise tam ve öğrenci biletleri 25 TL. Geçen sene olduğu gibi bu sene de öğrencilere hafta içi gündüz seanslarındaki filmler 2 TL. Programın tamamına buradanulaşabilirsiniz.

zeroistanbul.com