Brezilya, dünyadaki en egzotik ülkelerden biri ve popülerliği sebebiyle her şeyi göz önündeymiş gibi görünse de aslında az bilinen gizli bir hazinesi var: Lençóis Maranhenses Milli Parkı.

Baía de São José’nin doğusunda yer alan Lençóis Maranhenses, sıradan bir çöl gibi görüntüsüne sahip değil. Daha çok, saf beyaz, neredeyse dümdüz bir arazinin sonsuz bir parçası benziyor. İlk bakışta, onun eşsiz bir çöl türü olduğunu söylemek mümkin. Ne de olsa bölge bol yağmur ve sıfır bitki örtüsüyle 580 mil kareyi dolduran kum tepelerinden oluşuyor. Yine de, dünyanın en büyüleyici milli parklardan biri.

Bölge, her yılın başında bolca yağmur alan Amazon Havzası’na yakın bir konumda bulunuyor. Her yağmur mevsiminde, tatlı su, kumullar arasındaki vadilerde toplanıyor. Kumların altında kalan kalın bir geçirimsiz kaya tabakası nedeniyle, küçük havuzların boyutları büyümeye devam ediyor ve Temmuz ile Eylül ayları arasında tamamen doluyor.

Açıları, alan ve derinlikleri nedeniyle her su oluşumu, derin maviden saydam yeşile ve hatta karanlık indigoya kadar farklı ve nefes kesici renklere sahip. Bölgeyi ziyaret eden turistler, nefes kesen manzaranın yanı sıra Caeté Kızılderililerinin hayatını da keşfedebiliyor.

fotoğraf: Gary Koutsoubis/Flickr

unusualplaces.org