16 Kasım Cuma akşamı görsel ve işitsel projeler üreten topluluk The Liz’in “Book of Birds” projesini ağırlayacak Borusan Müzik Evi’nde, 17 Kasım Cumartesi ise Konstrukt müzikseverlerle buluşacak. Korhan Futacı, Umut Çağlar, Apostolos Sideris, Berkan Tilavel ve Ediz Hafızoğlu’ndan oluşan topluluk bu konserde 10. yaşını, özgür cazın önde gelen Amerikalı temsilcilerinden, saksofoncu ve klarnetçi Ken Vandermark ile kutlayacak.

The Liz; Liz Kosack, Korhan Liz Erel ve Liz Allbee’den oluşan bir üçlü. Hikâye anlatımı, video, kukla ve sahne tasarımının birleşimi olan görsel/işitsel projeler üreten topluluk, “Book of Birds”de çokkatmanlı bir anlatıyla izleyicisiyle buluşuyor. Konserde sfenks, Yunan mitolojisinden aşina olduğumuz Oidipus ve Mısır mitolojisi figürü Anubis’in hikâyesi Kathy Acker tarafından anlatılıyor. Cocteau’nun “Infernal Machine” ve Acker’in “Blood and Guts in High School”undan hareketle Yunan mitini görselleştirerek sunanThe Liz, bu proje ile Ocak 2019’da İsviçreli izleyicinin karşısında olacak.

Konstrukt 10. yaşını Ken Vandermark ile kutluyor

Müzikal serüvenlerinde bugüne dek Peter Brötzmann, Joe McPhee, Akira Sakata, Evan Parker, Marshall Allen, Thurston Moore, Keiji Haino, William Parker ve Okay Temiz gibi birçok müzisyenle aynı sahneyi paylaşan Konstrukt, bu yıl bir dizi etkinlikle 10. yaşını kutluyor. Korhan Futacı, Umut Çağlar, Apostolos Sideris, Berkan Tilavel ve Ediz Hafızoğlu’ndan oluşan İstanbullu topluluk, geçen ay Kopenhag’ın önemli kulüplerinden Alice ve Newcastle’ın kült müzik festivali Tusk’ta Otomo Yoshihide ile aynı sahneyi paylaştı. Saalfelden Caz Festivali, Konfrontationen Nickelsdorf, Krakow Jazz Autumn, Tusk, Zuma Fest, Jazztopad, Sant’Anna Arresi Caz Festivali ve A L’Arme! gibi birçok önemli uluslararası festivalde yer alan Konstrukt, Borusan Müzik Evi’ndeki konserde, özgür cazın önde gelen Amerikalı temsilcilerinden, saksofoncu ve klarnetçi Ken Vandermark ile aynı sahneyi paylaşacak. İki yıl önce The Ex ile Türkiye’ye konuk olan Vandermark, dinleyicilerine müziğin farklı bir boyutunu gösterecek. DKV TRIO, Vandermark 5, School Days, Territory Band gibi topluluklarla kadim dostları Peter Brötzmann, Mats Gustafsson, Kent Kessler ile dinleyicilerini büyüleyen Ken Vandermark, ayrıca Amerikan caz tarihine yaptığı katkılardan dolayı 1999’da MacArthur Fellowship ödülüne layık görüldü.

PROGRAM

 THE LIZ “BOOK OF BIRDS”

16 KASIM 2018 CU 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

 LIZ ALLBEE Oidipus / Kathy Acker, amplifiye trompet, ses, metin, video
LIZ KOSACK 
Anubis / synthesizer, ses, maskeler, kuklalar, ışık tasarımı
KORHAN LIZ EREL 
Sfenks / bilgisayar, elektronik, ses tasarımı, ses, ışık tasarımı

20.30 Kapı Açılışı

21.00 Konser

KONSTRUKT FEAT. KEN VANDERMARK

17 KASIM 2018 CT 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

KORHAN FUTACI saksofon, flüt, fx
UMUT ÇAĞLAR 
gitar, guimbri, nefesliler, vurmalılar

APOSTOLOS SIDERIS kontrbas

BERKAN TİLAVEL elektronik vurmalılar, davul

EDİZ HAFIZOĞLU davul, vurmalılar

KEN VANDERMARK tenor saksofon, bariton saksofon, bas klarnet

20.30 Kapı Açılışı

21.00 Konser

Ayrıntılı bilgi için: www.borusansanat.com