Beth Gibbons ve Krysztof Penderecki Ortaklığından Senfonik Albüm

Portishead’in hüzünlü sesi Beth Gibbons ve Krysztof Penderecki yönetimindeki Polonya Ulusal Radyo Senfoni Orkestrası ortaklığı nefis bir senfonik albümle çıkıyor karşımıza.

Albüm, 1976’da Henryk Górecki tarafından bestelenen Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)’ün Gibbons’ın katılımı ve Krysztof Penderecki’nin orkestra şefliğinde yorumlandığı Varşova’daki National Opera Grand Theater’da gerçekleşen 2014 tarihli canlı kayıttan oluşuyor.

Konserde işbirliği yapmaya davet edilen Beth Gibbons, ana dili konuşmadan orijinal metni ve taşıdığı duygusal ağırlığı öğrenme zorluğuyla mücadele de dahil olmak üzere yoğun bir hazırlık süreci geçirdi ve maestro Penderecki’nin yanında gösterdiği performans müzik çevreleri tarafından büyük beğeniyle karşılandı.

Polonya’nın en büyük bestecilerinden biri olan, Radiohead’den Jonny Greenwood ve Aphex Twin gibi isimlerle de çalışmaları bulunan Penderecki’nin eserleri, başta “The Shining”, “The Exorcist” ve David Lynch’in “Twin Peaks”i olmak üzere birçok filmde beyaz perdeye uyarlanmıştı.

Hem albüm hem de konser filmi olarak yayımlanan performansın filmi Polonya Ulusal Görsel-İşitsel Enstitüsü tarafından hazırlandı ve yönetmenliği Michał Merczynski tarafından yapıldı.

  • Henryk Gorecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs) şarkı listesi:
  • 01. I. Lento — Sostenuto tranquillo ma cantabile
  • 02. II. Lento e largo — Tranquillissimo
  • 03. III. Lento — Cantabile-semplice
tr_TRTurkish