Aynur Kulak, Gioconda Belli’nin ses getiren kitabı “Kadınlar Ülkesi”ni yazdı

Kadınların elde ettikleri en küçük haklar bile büyük mücadelelerin sonucu olarak elde ediliyor. Halbuki insanın oluşumundan, yani paleolitik dönem olan kaba taş, cilalı taş ve yontma taş dönemi  kadın Tanrıça olarak kabul görüyor. Dünyanın gelişim süresince kadının geldiği nokta Tanrıçalıktan elde olması gereken hakların savaşına döndüğünde hikaye otomatik olarak tersine dönüyor. Çağlar çağları izledikçe ortaya çıkan ve hakimiyetini her alanda kuran eril düzene karşı kadın kendi haklarını savunmak için büyük bir mücadeleye, kendi ülkesini kurma mücadelesine giriyor. Edebiyat alanındaki hikayeler de bu yönde şekilleniyor tabii.

Kadınlar Ülkesi bir Gioconda Belli kitabı. Gioconda Belli Orta Amerika ülkesi Nikaragua’nın başkenti olan Managua’da dünyaya geldiğinde siyasi çalkantıları bitmek bilmez bir ülkede olduğundan habersizdi. Philadelphia’da gazetecilik eğitimi aldıktan sonra ülkesine döndü ve  zaten bir kadın olarak var olan haklarını geri almak için savaşmaya başladı. İlk yaptığı eylem Samazo diktatörlüğünü devirmek için çalışmak oldu. Meksika ve Kosta Rica’ya birçok kez sürgüne gitmek zorunda kaldı. Görev yaptığı kurtuluş örgütleri için silah kaçakçılığı yaptı ve Nikaragua’ya tekrar döndüğünde iletişim /propaganda alanında çalışmaya başladı. Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin önemli bir üyesi olan Gioconda Belli ile ilgili bu kadar bilgi vermem nasıl bir romanla karşı karşıya olduğumuzun göstergesi niteliğinde.   

Kadınlar Ülkesi, Erotik Sol Parti’nin bir mitingiyle başlıyor. Tamamı kadınlardan oluşan Erotik Sol Parti’nin başkanı Viviana Sanson çoşkulu bir konuşma yapıyor. Kadın egemenliğinin var olacağı bir ülke kurma hayali olan kadınların mitinginde bir bomba patlıyor ve sürdürülen mücadele tam anlamıyla savaşa dönüşüyor. Başkan Viviana’ya gerçekleştirilen saldırı sonucu kuruluşun önemli isimlerinden olan Martina, Eva, Rebeca ve Ifigenia’yı  tanıyoruz. Bunlar çok güçlü kadınlar ve başkanlarını yeterince koruyamadıkları düşüncesi onları zayıflatıyor. Bu arada Mitre Yanardağı hareketleniyor ve bu hareketlilik depremlerin başlamasına sebebiyet veriyor. İlk etapta yakalandıkları korku nedeniyle Viviana ve arkadaşları aslında volkanın onlara sunacağı hediyeyi o günlerde hiç hayal edemediler. Kadınlar ülkesi işte böyle şekil almaya başlayacaktır.

Romanın en önemli özelliği erkeklere karşı bir söylem geliştirmemesi. Tam aksine kadınlar sadece gerçekleştirmek istedikleri hayallerine odaklanırken miting esnasında gerçekleşen saldırı ve aynı sırada volkanın hareketlenmiş  oluşu aslında metaforik olarak erkeği temsil ediyor. tüm bu olumsuzluklara, kontrol edilemezmiş gibi gözüken büyük güce, eril enerjiye rağmen Viviana ve arkadaşları önemli stratejiler geliştirerek hayatta ve ayakta kalırlar. Hayal ettikleri gibi bir ülke kurmanın gereği budur. Şu paragraf Gioconda Belli’nin hayatı boyunca ne uğruna savaş verdiğinin, amacının ne olduğunun Kadınlar Ülkesi aracılığıyla çok net bir şekilde göstermekte.

“Viviana zaferini Mitre’ye atfetmeyi reddetti. ESP’nin seçim kampanyası sadece kadın ve erkek kalıplarına meydan okumakla kalmamış, seçmenlerden yarısından fazlasını oluşturan kadınların sonunda onları ESP’nin hayallerine inandırabilecek ve ESP’ye hayallerini gerçekleştirebilme misyonu verebilecek bir eşitlik umudu görmelerini de başarmıştı. (…) Eğitimsiz bir ülkedeki testosteron eksikliği, erkek uyuşukluğundan sorumlu hormonun isminden eşit derecede saçmalarını türetti: gerginlikteron, inatçıteron, toprakteron gibi isimler taktılar testosterona. Faguas’ın yeni tür altın arayıcılarının Kutsal Kasesi’ne, Altın Postuna dönüştü testosteron. Bütün erkekler onun geri dönmesini bekliyor; havada, karada, marketlerde, internette ve eczanelerde onu aramaya çıkıyorlardı.”

Gioconda Belli kadının toplumdaki yerinin zayıflatılmasında etken olan tüm meselelere, eşcinsellikten, erkeklere oranlar daha az maaş alınmasına, erkek gücünün kadını sürekli baskılamak amacıyla kullanıp kadını köreltmesine varana kadar birçok konuya değinerek büyük bir açık sözlülükle, gazetecilikten de gelen dürüstlükle hatta kalemini oynatıyor.  Eril egemenlik altında gerçekleştirilen yolsuzluklar, haksızlıklar, usulsüzlüklerle başa çıkmak amacıyla kurulan Erotik Sol Parti kadınlarının mücadelesine konu olan Kadınlar Ülkesi, kadınların neyi savunup nasıl bir mücadele içinde olmaları gerektiğini neredeyse bir manifesto titizliğinde biz okuyucularla paylaşıyor. Bu uğurda kişisel yaşantısında da çok mücadele veren  Gioconda Belli tecrübelerinin tamamını Kadınlar Ülkesi aracılığıyla bizlere aktarıp, ölümsüzleştiriyor. Okumanız dileğiyle.

tr_TRTurkish