Avustralya’da yenilikçi bir koruma girişimi, trafikteki araçlar tarafından öldürülen vahşi yaşam oranın önemli ölçüde azaltıyor. Araştırmacılar hayvanları yaklaşan araçlara karşı uyaran bir “sanal çit” sistemini test ediyor.

Sistem, yol kenarı boyunca 80 metrelik aralıklarla küçük alarm üniteleri kurmayı içeriyor. Alarmlar bir araç tespit ettiğinde, sirenler ve yanıp sönen ışıklar yaymaya başlıyor ve böylece hayvanlar kara yoluna yaklaşmaktan vazgeçiyor.

Ünitelerin yoldan uzak oluşu sayesinde sürücülerin dikkatini dağılmıyor.

Sanal çit teknolojisi, bir cep telefonu büyüklüğünde. Aygıtın içinde bir sensör var yaklaşan aracın farları tarafından tetikleniyor. Mavi ve sarı renkte yanıp sönen ışıkları ve yüksek perdeli siren harekete geçiriyor. Bunlar bir bütün olarak yerel yaban hayatı uyarıyor, bir araba gelirken hayvanlara yoldan uzaklaşması için zaman veriyor.

Sistem, dünyadaki en yüksek yol ölüm oranına sahip bölgelerden olan Tazmanya’daki bir yolda üç yıl boyunca test edildi. Geçen ay Australian Mammology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, sistem, yolda ölüm oranlarını yüzde 50 oranında azalttı.

goodnewsnetwork.org