Anadolu’nun Renkleri projesi, 9 Mart Cumartesi akşamı Borusan Müzik Evi’nde

Piyanist Baturay Yarkın’ın caz üçlüsü ve Nağme Yarkın’ın İstanbul kemençesi için düzenlediği Anadolu’nun Renkleri projesi, 9 Mart Cumartesi akşamı Borusan Müzik Evi’nde.

Piyanist Baturay Yarkın, Anadolu’nun Renkleri projesinde dünyaca kabul görmüş caz müziğini Anadolu müziği ile titizlikle birleştirerek repertuvardaki yapıtları caz üçlüsü ve Nağme Yarkın’ın İstanbul kemençesi için düzenledi.

Türkiye, doğaçlama tarzında yapılan müziklerde dünyada çok önemli bir yere sahip… Özellikle gazeller, âşıkların atışmaları, uzun havalar ve tabii ki taksim ve açışlar Türk halk müziğinde önemli yer tutar; bunun Batı’daki karşılığı doğaçlamadır. Bu ortak doğaçlama unsurunu kullanarak müziğin gerçekliklerine farkındalık getirmek ve bunu dinleyiciye aktarmak ise grubun ana hedefi…

Baturay Yarkın’ın besteleri ve düzenlemeleri ile Türk müziği motiflerinin ve cazın kesiştiği müzikal noktaların izini süren üçlü, Rotterdam, Milano, Zagreb ve Indianapolis’te verdikleri konserlerle kültürlerarası iletişime dikkat çekti. 2017 yılında Kültür Bakanlığı’nın desteğiyle on beş üniversitede Türkiye turnesini tamamlayan topluluk, yurtiçi ve yurtdışında performanslarına devam ediyor.

Baturay Yarkın, 2014 ve 2015 yıllarında Barry Harris, Greg Osby, Eric Alexander, New York ve Pulawy caz atölyelerine katıldı. Sanatçı, “Association Européenne des Conservatoires” tarafından düzenlenen edilen 2016 Pop ve Caz Platform’nda Codarts Konservatuvarı’nı temsil etti.

Nağme ve Baturay Yarkın, Yo-Yo Ma’nın kurduğu Silk Road Ensemble’ın düzenlediği 3. Global Musician Workshop’u (GMW) burslu kazanarak Indianapolis’teki atölyede Sandeep Das ve Shane Shanahan gibi dünya çapındaki isimlerle çalıştı. Silk Road GMW Avrupa Elçileri olarak Como ve Milano’da özel konserler verdiler. 2018 yılında Silk Road GMW tarafından, konser vermek ve atölye çalışmaları yapmak üzere ABD’ye davet edildiler. Baturay Yarkın, ablası Nağme Yarkın ile Yarkın Duo olarak çıkardığı ilk albümü One ve sanatçının bestelerinden oluşan ve çeşitli ülkelerden konuk sanatçıların eşlik ettiği ilk trio albümü Su raflarda yerini aldı.

Gelecek aylarda piyasaya çıkması planlanan kayıt çalışması Anadolu’nun Renkleri bu konserde Borusan Müzik Evi’nde dinleyicilere sunulacak.

PROGRAM

“ANADOLU’NUN RENKLERİ”, BATURAY YARKIN TRIO FEAT. NAĞME YARKIN

9 MART 2019 CMT 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

BATURAY YARKIN piyano
NAĞME YARKIN İstanbul kemençesi
ENVER MUHAMEDİ kontrbas
BURAK CİHANGİRLİ davul

20.30 Kapı Açılışı

21.00 Konser

tr_TRTurkish