ZZ Top’un bas gitaristi Dusty Hill, 72 yaşında öldü.

ZZ Top grup üyeleri Billy Gibbons ve Frank Beard yaptığı açıklamada, “Bugün yakın dostumuz Dusty Hill’in Houston, TX’deki evinde uykusunda vefat ettiği haberinden dolayı üzgünüz” dedi.

Üzücü haber, grubun 2021 ABD turuna başlamasından iki haftadan kısa bir süre sonra geldi. Birkaç gösteri önce ZZ Top, uzun zamandır gitar teknisyeni olarak grupla çalışan Elwood Francis’in bas gitarda olduğu Hill’siz bir konser verdi. Efsanevi rock grubu, o sırada Hill’in bir “kalça sorunu” ile uğraştığını kaydetti.

ZZ Top 1969’da kuruldu ve bir yıl sonra 1970’de Hill gruba katıldı. 50 yıldan fazla bir süredir grup HIll, Gibbons ve Beard’dan oluşuyordu. Grup, 1973’te çıkardığı üçüncü albümü “Tres Hombres” ile başarıyı yakaladı.

Grup, 80’lerde, özellikle de 1983’te “Gimme All Your Loven”, “Sharp Dressed Man” ve “Legs” gibi hit parçaları içeren “Eliminator” albümü ile yeniden büyük bir başarı elde edecekti.

Grup, sonuncusu 2012’de dinleyiciyle buluşan “La Futura” olmak üzere 15 stüdyo albümü yayınladı. 2004 yılında ise ZZ Top, Rock & Roll Onur Listesi’ne alındı.

Consequence.net