İtalya tüm yıl boyunca çok sayıda turist çeken bir ülke. Şehirleri ve kasabalarının çoğu turistik yerlerle dolu, ancak ana akımın dışında kalan başka büyüleyici güzellikte yerleri de var. La Scola Orta Çağ köyü de bunlardan biri.

Bologna’dan, Kuzey İtalya istikametinde biraz dolambaçlı yoldan ilerleyin ve yaklaşık 40 kilometre sonra kendinizi tuhaf bir La Scola köyünde bulacaksınız. Yüzyıllar önce inşa edilen devasa evler, zaman içinde donmuş gibi görünüyor.

Borgo La Scola, Bolognese Apennines’in en iyi korunmuş ortaçağ köyleri arasında. Scola terimi, gözetleme kulesi, bekçi ya da gözetleme anlamına gelen Almanca ya da Yunanca kökenli bir sözcük olan Skult kelimesinden türemiştir. Geçmişte askeri bir üs olması sebebiyle La Scola’da çok sayıda kule olması şaşırtıcı değil.

Köy, kulelerden daha sonra XIII. yüzyılda kuruldu. Nüfus büyüdüğünde ve inşaat yapılmaya başlandığında artık genişleme ve ekonomik gelişme zamanıydı. Çok sayıda taş işçisi eski kuleleri evlere dönüştürmek için çalıştı.

Eski köyde birçok yol işareti var. La Scola, kulelerinin etrafındaki bir geçit üzerinde yer alıyor. Köy, bir film seti ya da bir peri masalı gibi görünüyor ve görülmeye değer.

 

unusualplaces.org