Zamanda Yolculuk Yaptıklarını Söyleyen Saygın Oxford Profesörleri

1901 yılının Fransa’sında sıcak bir ağustos öğleden sonra, İngiltere’den Paris’e tatile gelen Elizabeth Morison ve Frances Lamont, Versailles Sarayı’nı ziyaret etmek için bir geziye çıktı. Gezi sonrasında “Trenle gittik ve sarayın odaları ve galerilerinde ilgiyle dolaştık” dediler. Ancak o gün onların beklediği gibi hoş bir gün olmadı.

Bahçeleri gezmeye başladıklarından üzerlerine tuhaf bir bunaltı hissi çöktü. Söz konusu melankolik atmosferi; “rüyadaki gibi bir bulanıklık” ve “ürkütücü ve nahoş” olarak tanımladılar. Garip kıyafetler giyen insanlarla karşılaşmaya başlamışlardı. “Uzun grimsi yeşil paltolar giymiş, üç köşeli küçük şapkalar takmış iki adam” ve daha sonra da “yüzü son derece itici, ifadesi iğrenç olan bir adam” gördüler. Adamın cildi çok koyu ve pürüzlüydü. Bir köprünün üzerinden geçerken şu deneyimi yaşadıklarını iddia ettiler: “Bir kadın oturuyordu. Onun eskiz yaptığını sanıyorduk. Döndü ve bize baktı. Elbisesi eski moda ve oldukça sıra dışıydı.” Sonunda bahçeden çıkmanın yolunu buldular ve şaşkınlık içinde konaklama yerlerine geri döndüler.

Daha sonra yaşadıklarının izini takip etmek için saraya döndüklerinde bunu yapmanın imkansız olduğunu gördüler. Çünkü binalar değişmiş, şeritler kaybolmuş ve köprü ortadan kalkmıştı. Aslında tüm etraflarındaki tüm düzen yabancıydı. Morison ve Lamont yaşadıkları deneyimi araştırmaya karar verdiler ve sonunda on sekizinci yüzyılın sonlarına gittiklerine ve karşılaştıkları kadının Kraliçe Marie Antoinette olduğuna inanmaya başladılar.

Hikaye o kadar olağanüstüydü ki, hikayenin tamamını kitap haline getirmeye karar verdiler. “Bir Macera” başlıklı metin 1911’de yayımlandı. Çok sayıda baskı yaptı ve dönemin edebiyat sansasyonu haline geldi. Hikaye çok inanılmaz olsa da belki de en şaşırtıcı kısım henüz ortaya çıkmamıştı çünkü Morison ve Lamot adından birileri de yoktu. “Bir Macera”nın gerçek yazarları, Oxford Üniversitesi St Hugh’s College’ın Müdürü ve Müdür Yardımcısı Eleanor Jourdain ve Charlotte Moberly’ydi; yani kimliklerini korumak için isimlerini gizleyen iki saygın akademisyen.

Bugün Oxford’da Tarih Eğitimi Öğretim Üyesi olan Profesör Jon Parkin “St Hugh’s 1886’da fakir din adamlarının kızları için kurulmuştu” diye açıklıyor. Charlotte Moberly üniversitenin ilk müdürü olarak görev yaptı. Parkin şöyle diyor: “Moberly önemli bir akademik geçmişe sahip biri değildi, eğitimliydi ama diplomaya benzer hiçbir şeyi yoktu. Jourdain farklı bir karmaşaydı. Resmi olarak nitelikliydi. Kadınların Fransa gezisinin nedeni St Hugh’s’du. Parkin’in açıkladığı gibi: “Moberly sonunda görevi kendisinden devralabilecek bir müdür yardımcısı istiyordu. Eleanor Jourdain bu rol için yarışıyordu. Moberly onu tanımak istiyordu. Ve çok yakın bir dostluk kurdular.”

Moberly ve Jourdain tuhaf deneyimlerine ilişkin araştırmalarının bir parçası olarak Psişik Araştırmalar Derneği (SPR) ile temasa geçti. 1882’de kurulan SPR’ın misyonu; insan deneyimlerine ilişkin çağdaş bilimsel modellere meydan okuyan bilimsel araştırmalar yürütmekti. Seçilmiş bir konseye sahip, kâr amacı gütmeyen kayıtlı bir kuruluş olan dernek, tarafsız soruşturmaları ve özenli araştırmalarıyla hâlâ saygı görüyor. SPR Arşiv Memuru Melvyn Willin “kadınlarla SPR arasında gidip gelen pek çok mektup var” diye bağlantıyı doğruluyor.

Willin’e göre “zaman kayması” olarak anılan hikayeler oldukça yaygın. Ancak Versailles olayının “muhtemelen ilk üçe gireceğini” söylüyor. Bazıları bunun bir numara olduğunu iddia edebilir ama bu çok önemli bir vaka. Kuşkusuz basından, halktan ve psişik araştırmacılardan çok fazla rahatsızlık duyuluyordu.” Willin’in belirttiği gibi, SPR üyesinin Moberly ve Jourdain’in hikayesine verdiği yanıtlar büyük farklılıklar gösteriyordu ve hikayenin meşruluğu konusunda herhangi bir fikir birliğine varılamadı. Şüpheliler ‘zaman kayması’ için süslü elbise partilerinden sıcak bitkinliğine ve hatta folie à deux’ye kadar pek çok sıradan açıklama önerdiler ve bunların hiçbiri An Adventure’ın hit bir kitap olmasını engellemedi.

Moberly ve Jourdain muhtemelen muhafazakarlığını korumaya değer veren kuruma tartışma yaratacak bir ilgi çekmeleri durumunda üst düzey üniversite figürlerinin nasıl tepki vereceğine dair endişeleri nedeniyle gerçek kimliklerini gizli tutmak istedi. Peki kadınların gerçek kimlikleri nasıl ortaya çıktı? Parkin şöyle açıklıyor: “Bu çok sıkı saklanan bir sır değildi ve Jourdain olayı kendi aralarından tartışmakla yetinmeyip aynı zamanda öğrencileriyle de tartıştı.” Aslında her iki kadının da öğrencilerinden saklamadıkları doğaüstü deneyimlerle ilgili uzun bir geçmişi vardı.

Parkin’in bunun neden olabileceğine dair bir teorisi var. Moberly ve Jourdain’in meşru akademik figürler olarak görülme arzusunun doğaüstü olaylara olan açık inançlarıyla bağlantılı olabileceğini öne süren Parkin, “Kadınlar ikinci sınıf öğrenci olarak görülüyordu” diyor. Özellikle Moberly, resmi kimlik bilgilerinin eksikliği konusunda bilinçli hissetmiş olabilir. Erkek akranlarından eşit saygı görmeyen iki kadının, maneviyata olan ilginin zirvede olduğu bir dönemde otorite kurmanın alternatif yollarına yönelmiş olmaları mümkün. St Hugh’s’ta kadınların, erkeklere yönelik yerleşik protokollerle karşılaştırıldığında çok fazla yerleşik davranış veya öğretim modeli yoktu. Parkin, “Burası yeni bir kurum” diyor ve ekliyor: “Diğer kolejlerden biraz farklı. Benim önsezim her zaman bunun Bir Macera ile bağlantılı olduğu yönündeydi.

Tepkilere rağmen Moberly ve Jourdain’in akademik kariyerleri devam etti. 1915’te Moberly müdürlükten emekli oldu ve yerine yakın arkadaşı Jourdain geçti. Genç kadının koltuğunda mutlu değildi. Parkin şöyle diyor: “Çok katıydı ve bu da onu bazı genç arkadaşlarla anlaşmazlığa düşürdü.” 1923’te birçok öğretmenin, bir öğretmen arkadaşlarının görevden alınması nedeniyle istifa etmesiyle işler doruğa çıktı. Jourdain kendisinden istifa etmesinin isteneceğini anlayınca ölümcül bir kalp krizi geçirdi. 6 Nisan 1924’te öldü. Moberly ondan on üç yıl daha fazla yaşadı.

Parkin’e göre iki kadın üniversite tarihinde onurlu figürler olmaya devam ediyor. “Arkadaşların kahvaltı yaptığı odada her ikisinin de devasa portreleri var. Moberly kuruluş ilkesi olarak anılıyor ve Jourdain koleji kurmak için çok çalıştı.” A

Ancak üniversite biyografilerinde ve tarihlerinde An Adventure’dan çok kısa bahsediliyor, hatta hiç bahsedilmiyor ve St Hugh’un web sitesinde buna dair hiçbir referans bulamazsınız. Görünüşe göre kadın mirasının bu yönü o kadar da iyi kutlanmıyor. Moberly ve Jourdain hayatları boyunca yakın arkadaşlar olarak kaldılar ve Oxford’daki Wolvercote Mezarlığı’na birbirlerinden sadece birkaç metre uzakta gömüldüler. Arkalarında büyüleyici ve kafa karıştırıcı olmaya devam eden, zamanının en çok satanlarından biri olan dikkat çekici bir kitap bıraktılar.

görsel:

kaynak: ranker.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish