J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ni yazarken hazırladığını eskiz ve resimler ilk kez yeni Yüzüklerin Efendisi baskısında yer alacak.

J.R.R. Tolkien, Orthanc, (terencecaven/Tolkien Estate/Harper Collins)

Fantastik edebiyatın kurucularından J.R.R. Tolkien eserlerini yaratırken kafasındaki imgeleri zaman zaman kağıtlara aktarıyordu. Hobbit’te az sayıda illüstrasyonu yer alsa da bir eleştirmenden çizimleri konusunda gelen, edebi yeteneğini ve hayal gücünü yansıtmadığı eleştirisinin ardından Yüzüklerin Efendisi‘nde enerjisinin çoğunu yazmaya harcadı. 1939’da da yayıncısına sadece yazmak istediğini söyledi. Seri yayına çıktığı 1954’ten bugüne kadar da istediği gibi, eserleri başkalarının çizimleriyle resmedildi.

Çizimlerini Yüzüklerin Efendisi kitaplarında paylaşmamasına rağmen; Tolkien, Frodo ve Sam’in görevini anlatan bir dizi çizim, illüstrasyon, harita ve eskiz oluşturmaya devam eden Tolkien’in çizimleri daha önce bazı kitaplarda derlendi ve sergilerde gösterildi. Ancak Tolkien Ailesi’nin izniyle ilk kez HarperCollins yayınevinden çıkacak yeni Yüzüklerin Efendisi baskısında bu çizimler yayımlanacaklar. Yeni basılacak eserde Tolkien’in 30 tane çizimi bulunacak.

sanatatak

KAPAK GÖRSELİ: JRR Tolkien, Lothlórien Ormanı’nda Bahar, (terencecaven/The Tolkien Estate/Harper Collins)