Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı 2022 Halkın Seçimi Ödüllerini Kazananlar Belli Oldu

Vahşi yaşamı kutlayan ve sorunlarına dikkat çeken Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı Ödüllerinde Halkın Seçimi Ödüllerini kazananlar belli oldu. Aşağıda birbirinden harika fotoğrafları görebilirsiniz.

Sırtlan otoyolu, Sam Rowley, Birleşik Krallık. Benekli sırtlanlar zeki ve fırsatçı hayvanlardır. Etiyopya’daki Harar gibi şehirlerin varoşlarında, kemik ve bozuk et gibi artıklarla besleniyorlar. Otoyol Klanı olarak bilinen aile grubundan bu sırtlanları yakalamak için Sam, yolda ölen bir leşin yanına bir kamera kurdu. Baskın üyeler sallana sallana gittikten sonra klanın en düşük rütbeli üyesinin fotoğrafını çekti. (Fotoğraf: Sam Rowley/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Çiçekler arasında, Martin Gregus, Kanada. Martin bu kutup ayısı yavrusunu Kanada’nın Hudson Körfezi kıyısında bir ateş otu yığınında oynarken izledi. Dünyayı yavrunun açısından yakalamak isteyen Martin, kamerasını yer seviyesine yerleştirdi ve uzaktan kumandayla güvenli bir mesafede bekledi. Neler olduğunu tam olarak göremeyen Martin, ayının kamera çerçevesinde belireceği doğru anı tahmin etmek zorunda kaldı. (Fotoğraf: Martin Gregus/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Nokta bu! Richard Flack, Güney Afrika tarafından. Richard, Güney Afrika’nın Kruger ulusal parkında, yem ararken onları takip etmesine olanak tanıyan tepeli beç tavuğu sürüsü keşfetti. Beç tavuğundan biri diğerinin başını ve kulağını kaşımaya başlarken, diğeri ‘yer burası, devam edin’ dercesine ağzı açık ve gözleri fal taşı gibi bir süre hareketsiz durdu. Richard, “Kuşların yüzlerindeki duyguyu yakalamak pek sık rastlanan bir durum değildir… ama hiç şüphe yok ki, o memnun bir beç tavuğuydu!” diyor. (Fotoğraf: Richard Flack/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Eladio Fernandez, Dominik Cumhuriyeti, cam yılan balığı avı. Eladio, nesli tükenmekte olan Amerikan yılan balığının kötü durumunu vurgulamak istedi. Daha küçükken cam yılanbalığı adı verilen balıklar maalesef erken yakalanıyor ve her yıl Asya’ya milyonlarcası ihraç edilir. Dominik Cumhuriyeti kıyılarında, beş aydan uzun bir süre boyunca yüzlerce balıkçı, küçük yılan balıklarını yakalamak için sabahtan akşama kadar toplanır. Bu larvalar, yetişkin yılan balıklarının yumurtladığı Sargasso Denizi’nden göç etmiştir. Görüntü, balıkçıların gelen dalgalardan ağlarını kaldırdıkları anı yakalamak için uzun pozlama kullanarak çekildi. (Fotoğraf: Eladio Fernandez/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Minqiang Lu, Çin’den altın bir buluşma. İki dişi ve bir erkek altın kalkık burunlu maymun, aşırı soğukta ısınmak için bir araya toplanmış. Bu nesli tükenmekte olan tür, orta Çin’de yaşar. Yüksek ılıman ormanlarda yaşamakla sınırlı olan bu maymunlar – burada, Shaanxi eyaletindeki Qinling dağlarında, çoğunlukla ağaçlarda, yapraklarda, ağaç kabuklarında, tomurcuklarda ve likenlerde beslenirler. Şiddetli rüzgar ve karda, Minqiang ekipmanını taşıyarak dağa çıktı. Bu göz hizasındaki kompozisyonu elde etmeden önce, grubun toplandığı ağacın karşısında -10C sıcaklıkta yarım saat kaldı. (Fotoğraf: Minqiang Lu/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Claudio Contreras Koob, Meksika, Karayip kreşi. Claudio, Meksika’nın Yucatán Yarımadası’ndaki Ría Lagartos biyosfer rezervinde, Karayip ya da Amerikan flamingolarının üreme kolonisinden güvenli bir mesafede çamurun üzerinde uzandı. Haziran ayıydı ve flamingo yavruları yuvalarını terk edip yetişkin kuşların koruduğu kreşlerdeydiler. Yavrular Claudio’ya yaklaşmaya başladığında, yetişkinler onları çevreledi ve onları koloniye geri götürdü. (Fotoğraf: Claudio Contreras Koob/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Roberto García-Roa, İspanya, yaban arısı saldırısı. Pompilid yaban arısı ile süslü Ctenus örümceği arasındaki çılgın mücadele aniden durdu. Peru’daki Tambopata ormanında gelişen savaşı izleyen Roberto, sahneyi yoğun bir sakinliğin kapladığını söyledi. Resimde yaban arısı, örümceği sokmasının tehlikeli avı felç edip etmediğini doğrulamak için örümceği yuvasına geri götürmeden önce kontrol ediyor. Pompilidae familyasının yaban arılarına örümcek eşekarısı denir çünkü dişileri, yavruları için canlı besin olarak kullanılan örümcekleri avlamakta uzmanlaşmıştır. (Fotoğraf: Roberto García-Roa/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Kedinin şanssızlığı, Sebastian Kennerknecht, ABD. Bir kulübede asılı duran bu peluş kedi derisi, ilk bakışta diğer nesneler kadar önemsiz görünebilir ancak üzerine bağlanan renkli ipler, onun kullanılmayan bir parça olmadığını ortaya koyuyor. And kedisi ile insan komşuları arasındaki ilişki karmaşıktır. Kediler dağ koruyucuları olarak kutsaldır ve ayrıca çiftlik hayvanlarının doğurganlığı için iyi şans getirdiklerine inanılır. Bunun için öldürülürler ve bazen bereketli bir yıl geçirmek için törenlerde giyilirler. Bu doldurulmuş numunenin, Sebastian’ın Güney Amerika’nın en çok tehlike altındaki vahşi kedisine geleceği en yakın şey olduğu ortaya çıktı. (Fotoğraf: Sebastian Kennerknecht/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Yakalanması zor altın kedi, Sebastian Kennerknecht, ABD. Bu fotoğraf çekilmeden önce Sebastian ve biyolog arkadaşı David Mills, Uganda’daki Kibale ulusal parkının yağmur ormanında saldıran bir orman fili tarafından neredeyse eziliyordu. Aynı bölgeye geri döndüklerinde, nadir ve yakalanması zor Afrika altın kedisini fotoğraflamak amacıyla bir kamera tuzağı kurdular. Evcil bir kedinin yaklaşık iki katı büyüklüğünde, dünyanın en az çalışılan kedigillerinden biridir. Bugüne kadar, bu kedinin vahşi doğada beşten az yüksek çözünürlüklü fotoğrafı var. (Fotoğraf: Sebastian Kennerknecht/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Yakut gözlü kurbağa, Jaime Culebras, İspanya. Bir yaprağın üzerinde sessizce oturan bu dişinin çevresinde erkek mindo cam kurbağalarının cıvıltıları duyuluyordu. Bu kurbağalar insanların yanında kendinden emin ve Jaime en güzel yakut gözlerin bu kurbağada olduğunu düşündüğünden kamerasını, tripodunu ve flaşlarını onları vurgulayacak bir portre çekecek kadar yaklaştırdı. Yalnızca kuzeybatı Ekvador’da, And Dağları’nın eteklerindeki Río Manduriacu rezervinde bulunan bu kurbağalar, madencilik ve ağaç kesmeyle ilişkili habitat kaybı nedeniyle tehlike altındadır. (Fotoğraf: Jaime Culebras/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Polonya’da Michał Michlewicz, kedi tarafından yakalanmak. Michał, Polonya’nın batısındaki küçük bir köy olan Radolinek’teki bu terk edilmiş ahırı ziyaret eden pek çok hayvanın muhtemelen kemirgen avının kokusunu takip ettiğini fark etmişti. Michał, takip kamerasını kullanarak bir porsuk, tilki, sansar ve çok sayıda kedinin yaptıklarını kaydetti. Ahırın içine bir kamera tuzağı kurdu ve onu neyin tetikleyeceğini görmek için bekledi. Sonunda bir ispinoz olmasa da, taze avıyla bir evcil kedi geldi. Michał, evcil kedilerin yerel ekosistemler üzerindeki etkisini göstermek istiyor. (Fotoğraf: Michał Michlewicz/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Kafa kafaya, Miquel Angel Artús Illana, İspanya. Birbirine saldıran iki dişi misk öküzünün görüntüsü Miquel’i şaşırttı. Dört gündür Norveç’in Dovrefjell-Sunndalsfjella ulusal parkında bir erkek, bir dişi ve üç buzağıdan oluşan bir misk öküzü ailesini takip ediyordu. Yüksek bir platoda, benzer büyüklükte başka bir misk öküzü ailesi ortaya çıktı. Bir erkeğin kafa kafaya gelmesini beklerken (Eylül ayıydı ve dişiler kızışıyordu), iki erkek bir anlaşmaya vardı ve daha zayıf olan geri adım attığında hayal kırıklığına uğradı. O zaman iki dişi kısa ama yoğun bir kavgaya başladı. (Fotoğraf: Miquel Angel Artús Illana/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Yaşam ve sanat, Eduardo Blanco Mendizabal, İspanya. Eduardo, İspanya’nın kuzeyindeki memleketi Corella’da bir sokakta yürürken gölgeli bir kedi grafitisiyle süslenmiş bir duvarla karşılaştı. Duvarda kertenkelelerinin sıcak yaz gecelerinde sivrisinekleri ve diğer böcekleri aramak için ortaya çıktığını bilen Eduardo, kamerasıyla geri döndü ve mükemmel anı bekledi – avcı, trompe l’oeil kedisinin avına dönüşüyor. (Fotoğraf: Eduardo Blanco Mendizabal/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Kırmızı ve sarı, Chloé Bès, Fransa. Japon adası Hokkaido’daki Rausu limanı yakınlarında, birkaç yüz sarı kanatlı martı balıkçıların dönüşünü bekliyordu. Mart ayının başıydı, dondurucu soğuk vardı ve tepelerinde martıların cıvıltılarıyla doluydu. Bir kuşa odaklanan Chloé, gözü ve gagayı vurgulayan minimalist bir portre oluşturdu. Gagadaki kırmızı nokta, martılar yetişkin olduğunda gelişir ve sağlıklarının bir yansımasıdır ve yavrular için önemli bir yardımcıdır: civcivler lekeyi gagaladığında, ebeveynin kusma tepkisini tetikler. (Fotoğraf: Chloé Bès/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Igor Altuna, İspanya. Bu leopar Zambiya’nın Güney Luangwa milli parkında bir maymunu öldürmüştü. Maymunun yavrusu hala hayattaydı ve annesine tutunmuştu. Igor, yırtıcı hayvanın yavru maymunu öldürmeden önce bir saatten fazla oynamış olan kendi yavrusuna, sanki ona avlanma dersi olarak canlı bir av verilmiş gibi sakince yürümesini izledi. (Fotoğraf: Igor Altuna/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Yazı tura? Jodi Frediani, ABD. California, Monterey Körfezi’ndeki alışılmadık derecede berrak, düz deniz, üç kuzey balina yunusunun parlak gövdeleri için güzel bir turkuaz zemin sağladı. Altında yunusların pruva dalgasını sürmekten zevk aldığı teknenin pruvasındaki yerini bırakan Jodi, iki yetişkin kafası ve bir yavrunun gümüşi kuyruğunu fotoğrafladı. Bu yunuslar, kısa, sivri gagaları, eğimli alınları ve sırt yüzgeçleri olmadan alışılmadık bir görünüme sahiptir. Hızlı ve atletiktirler, genellikle zarif sıçramalarla sudan yükseklere uçarlar. (Fotoğraf: Jodi Frediani/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Olobor’un Portresi, Marina Cano, İspanya. Marina, Olobor’u dinlenirken bulduğunda vakit öğleden sonraydı. Kenya’nın Maasai Mara ulusal rezervindeki Black Rock’taki ünlü beş güçlü erkek aslandan biridir Olobor. Aslanın etrafındaki zemin siyahtı, yerel Maasai çobanları tarafından bir çim fışkırması için yakılmıştı. Marina, karanlık arka planda onun görkemli ve cüretkar bakışını yakalamak istedi ve göz hizasında bir portre çekmek için kamerasını araçtan indirdi. (Fotoğraf: Marina Cano/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Kıyı şeridi kurdu, Bertie Gregory, Birleşik Krallık. Bertie, botunda kara ayıları ararken bu dişi gri kurdu Kanada, Britanya Kolumbiyası, Kanada’nın Vancouver Adası’nın batı kıyısının kıyı şeridinde gördü ve gitmesini beklediği yerin önünde dolandı. Tekneye geri binip uzaklaşmadan önce kamerasını kurdu. Kurt, sular çekildiğinde yılanbalığı otlarıyla kaplı çamurlu bölgesinde devriye geziyordu ve kameranın hemen yanından geçerek Bertie’nin uzaktan kumandalı tetikle bu çekimi yapmasına izin verdi. Ne yazık ki, bu Vancouver Adası kurdu daha sonra insanların evcil hayvanlarını koruduğunu iddia eden bir adam tarafından öldürüldü. (Fotoğraf: Bertie Gregory/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Kar ayakkabılı tavşan bakışı, Deena Sveinsson, ABD. Deena, fotoğraflamak için kış yaban hayatına doğru, Colorado’daki Rocky Mountain ulusal parkının ormanlarında kar ayakkabısıyla yürüyüş yapıyordu. Donmuş halde isteksizce eve doğru yola çıktı. Sonra gözüne bir şey takıldı – küçük bir kar tümseğinin üzerinde oturan kar ayakkabılı bir tavşan. Gizlice pozisyonunu alan Deena bekledi. Sonunda tavşan bir şey sezmiş, kulaklarını öne doğru çevirmiş ve doğruca kameraya bakmış. (Fotoğraf: Deena Sveinsson/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Brittany Crossman, Kanada, tilki sevgisi. Kanada’nın Prens Edward Adası’ndaki North Shore’da soğuk bir günde, bir çift kızıl tilki birbirlerini burunla selamlıyor. Kızıl Tilki’nin çiftleşme mevsimi kışındır ve yavrulamadan önce onları bir arada görmek alışılmadık bir durum değildir. Bu an, Brittany’nin en sevdiği görüntülerden biri ve yetişkin tilkiler arasında tanık olduğu en hassas anlardan biri. (Fotoğraf: Brittany Crossman/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Nicholas More, Birleşik Krallık, sıkı bir tutuş. Bir erkek Bargibant denizatı, kavrayan kuyruğuyla pembe bir deniz yelpazesini sıkıca tutuyor ve patlamaya neredeyse hazır görünüyor. Doğum yapmadan önce yaklaşık iki haftalık kadar hamile kalacak. Nicholas, Bali kıyılarının tam olarak neresinde ve deniz tutkunlarının Bargibant denizatlarını nerede bulacağını bilen bir rehberden yardım aldı. Bu şahıs aynı deniz fanındaki üç kişiden biriydi. Bargibant denizatları küçüktür (1 cm–2 cm boyunda) ve çok hareketsizdirler. Ev sahiplerinin renklerini ve pürüzlü dokularını taklit etme yetenekleri yalnızca yüksek büyütme altında ortaya çıkar. (Fotoğraf: Nicholas More/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Kar leoparının dünyası, Sascha Fonseca, Almanya. Kuzey Hindistan’daki Ladakh dağlarının fonunda, bir kar leoparı Sascha’nın dikkatle konumlandırılmış kamera tuzağına yakalanmış. Yeri kalın kar kaplar ama büyük kedinin kalın kürkü ve tüylü ayak tabanları onu sıcak tutar. Sascha bu görüntüyü Hint Himalayalarının yükseklerinde üç yıllık yemsiz bir kamera tuzağı projesi sırasında yakaladı. Kar leoparlarından büyüleniyor, sadece inanılmaz gizlilikleri nedeniyle değil, aynı zamanda uzak ortamları nedeniyle onları vahşi doğada fotoğraflanması en zor büyük kedilerden biri yapıyor. (Fotoğraf: Sascha Fonseca/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Simon Withyman, Birleşik Krallık, bir tilki masalı. Simon, bu görselle insanların yanlışlıkla yaban hayatına verebileceği zarar konusunda farkındalık yaratmak istedi. İngiltere’nin Bristol kentinde genç bir kızıl tilki, şantiyelerde çit olarak kullanılan plastik bariyer ağdan kurtulmaya çalışırken ciddi şekilde yaralandı. Bu görüntü çekildiğinde kalıntılar hala vücuduna gömülüydü ve avlanma yeteneğini engelliyordu. Yerel sakinler vixen için yiyecek bıraktı – burada bir tavuk budu. Beş ay sonra yakalandı, tedavi edildi ve serbest bırakıldı. Trajik bir şekilde, altı ay sonra, ona bir araba çarptı ve öldü. (Fotoğraf: Simon Withyman/Yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı)

Wildlife Photographer of the Year

tr_TRTurkish